https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-hleda-cloveka-ktery-u-plzne-klade-navnady-s-jedem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie hledá člověka, který u Plzně klade návnady s jedem

14.1.2019 12:51 | ZRUČ-SENEC (ČTK)
Karbofuran už v kraji divoká zvířata zabíjel. V roce 2016 otrávil u Hošťky na Tachovsku lišku a následně dva orly mořské, kteří zřejmě mršinu lišky částečně sežrali. Ilustrační snímek.
Karbofuran už v kraji divoká zvířata zabíjel. V roce 2016 otrávil u Hošťky na Tachovsku lišku a následně dva orly mořské, kteří zřejmě mršinu lišky částečně sežrali. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kriminalisté na Plzeňsku pátrají po neznámém pachateli, který v lesích poblíž obce Zruč-Senec nedaleko Plzně klade návnady s jedem. Podle dosavadního zjištění by mohlo jít o vysoce jedovatý a zakázaný karbofuran, který se dříve využíval v zemědělství. Od roku 2008 je v EU zakázán. Na otravu nejspíš už zahynul jeden pes, v lese byla nalezena také zřejmě otrávená liška, uvedla dnes policejní mluvčí Iveta Kořínková. Zda se zvířata skutečně otrávila karbofuranem, určí další laboratorní zkoumání.
 

Případem se policisté v Plzni zabývají od 1. ledna. Nejprve se v lese u Zruče-Sence otrávil pes, který i přes okamžitou veterinární pomoc uhynul. O necelý týden později byl na policii nahlášen nález uhynulé lišky poblíž areálu Orlík v katastru stejné obce.

"Již jen tím, že pachatel umístí takovou návnadu obsahující karbofuran do přírody a dojde k otravě volně žijících či domácích zvířat, dopouští se přečinu týrání zvířat, ale také přečinu pytláctví a samozřejmě přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu," uvedla mluvčí. Pokud by jed zabil zvláště chráněný nebo kriticky ohrožený druh živočicha, dopustil by se pachatel i neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Jed se nejčastěji dává do návnady - vajec, ryb, vnitřností nebo uhynulé drůbeže. Lidé by se rozhodně neměli takové nalezené návnady dotýkat ani s ní manipulovat. Každý nález návnady či uhynulého zvířete je nutné oznámit policii, veterinární správě nebo České inspekci životního prostředí, dodala mluvčí.

Karbofuran už v kraji divoká zvířata zabíjel. V roce 2016 otrávil u Hošťky na Tachovsku lišku a následně dva orly mořské, kteří zřejmě mršinu lišky částečně sežrali.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist