https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-obvinila-chovatele-z-tyrani-zvirat-a-chovu-v-nevhodnych-podminkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie obvinila chovatele z týrání zvířat a chovu v nevhodných podmínkách

13.9.2023 18:53 | RADHOŠŤ (ČTK)
Serval stepní.
Serval stepní.
Po rok a půl trvajícím vyšetřování policie obvinila chovatele z Radhoště na Orlickoústecku z týrání zvířat a chovu zvířat v nevhodných podmínkách. V bývalém průmyslovém areálu choval desítky dravých ptáků a šelem, mnoho dalších bylo nalezeno uhynulých. Policisté si nechali zpracovat znalecké posudky a odborná vyjádření z různých oborů, například z veterinární medicíny. Třiašedesátiletému muži hrozí až deset let vězení, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.
 

Vloni dostali veterináři oznámení od veřejnosti, že se v blízkosti státní silnice I/35 u Vysokého Mýta volně pohybuje kočkovitá šelma serval. Zjistili, že utekla chovateli v Radhošti, kde bylo už v minulosti zjištěno týrání zvířat nevhodnými podmínkami a chov lišek bez povolení. Při razii za pomoci policie bylo 2. února nalezeno v areálu bývalé továrny 36 dravých ptáků s různým stupněm ohrožení a šest šelem, z toho tři ženetky tečkované, dva servali stepní a rys ostrovid, ve zcela nevyhovujících podmínkách.

Například malé sovy žily v papírových krabicích narovnaných na sobě, zvířata živořila bez přístupu světla, dna krabic byla promočená exkrementy. Dvě ženetky tečkované byly chované společně v malé přepravce pro kočky, zraněný serval v o málo větší plastové přepravce, v níž se nemohl ani pořádně narovnat. Další serval, odchycený u silnice, byl umístěn v jedné z továrních hal, ve tmě a v zimě. Rys ostrovid byl v kotci o ploše šest metrů čtverečních. Z ptáků byli například výři viržinští v klecích o výšce pouze jeden metr umístěných na zemi.

V místnostech na zemi i v mrazicích boxech byla nalezena uhynulá zvířata, asi 30 ptáků a jedna malá šelma, pravděpodobně ženetka. V okolí domu a na louce byla objevena těla mrtvých lišek a kozy v různém stupni rozkladu, podle vyjádření chovatele měly sloužit ke krmení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

14.9.2023 00:23
a proč to vyšetřování trvalo celých 1.5 roku ? to tam ta zvířata nechali trpět nebo je mu hned odebrali a pak se v tom 1.5 roku nimrali ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist