https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-obvinila-mladika-z-ceske-lipy-z-tyrani-zvirete-zvlast-tryznivym-zpusobem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie obvinila mladíka z České Lípy z týrání zvířete zvlášť trýznivým způsobem

17.2.2023 14:25 | ČESKÁ LÍPA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policie obvinila jednadvacetiletého muže z České Lípy z týrání zvířete zvlášť trýznivým způsobem. Hrozí mu za to tři až šest let vězení. Utýral k smrti vlastního psa, křížence labradora s retrívrem. Poslední měsíce ho ani nevenčil, málo krmil a povětšinou držel doma uvázaného na metr dlouhém lanku připevněném k pantům dveří, kde pes ležel ve vlastních výkalech. Na webu policie o tom informovala regionální mluvčí Ivana Baláková.
 

"Mladík, který již čelí trestnímu stíhání pro zločin týrání zvířat, spáchaný zvlášť trýznivým způsobem, se obhajoval při výslechu tím, že na krmení pro něj neměl dost peněz. I kdyby to byla pravda, tak ho mohl odnést do útulku anebo vrátit původnímu majiteli. Namísto toho ho nechal v bolestech zemřít," dodala Baláková.

Muž si pořídil psa na inzerát jako štěně na jaře 2021. Hrubě se k němu začal chovat, jakmile pes trochu odrostl. "Podle svědeckých výpovědí pes v jeho péči nejvíce trpěl posledních deset měsíců svého života, tedy v období od podzimu roku 2021 do loňského července, kdy uhynul. Zjistili jsme, že mu po tu dobu nezajišťoval dostatečnou výživu a pitný režim, vůbec ho nevenčil a po většinu dne ho doma držel uvázaného za obojek na asi metr dlouhém kovovém lanku připevněném k pantům dveří," uvedla mluvčí policie.

Pes proto podle ní ležel ve vlastních výkalech a hygienické péče se mu dostávalo jen sporadicky od lidí, kteří domácnost navštěvovali a slitovali se nad ním. "Máme také zaznamenaná svědectví o tom, že psa trestal bitím a nebo tím, že mu misky s krmivem a vodou stavěl mimo jeho dosah, když byl přivázaný. Kvůli nedostatečnému pohybu pes později ochrnul na zadní nohy a v červenci loňského roku doma bez jakékoliv pomoci uhynul. Mladík se ho zbavil tak, že ho v igelitovém pytli pohodil do křoví nedaleko svého bydliště," uvedla Baláková.

Případem se začali policisté zabývat poté, co tělo uhynulého psa ve venkovním prostoru jednoho českolipského sídliště objevili. "V rámci zahájeného trestního řízení jsme ho nechali zkoumat soudním znalcem v oboru veterinární medicíny a ten dospěl k závěru, že pes uhynul v důsledku pokročilého stupně vyčerpání energetických rezerv organismu a selhání imunitních reakcí pro značnou vyhublost až kachexii," dodala mluvčí policie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist