https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-vini-muze-z-rychnovska-z-dotacniho-podvodu.dotaci-19-milionu-nepouzil-na-vyzkum-rostlin-jak-tvrdil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie viní muže z Rychnovska z dotačního podvodu. Dotaci 19 milionů nepoužil na výzkum rostlin, jak tvrdil

14.11.2023 09:32 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Královéhradečtí krajští kriminalisté v minulých dnech obvinili devětašedesátiletého muže z Rychnovska a jím řízenou firmu z dotačního podvodu téměř za 19 milionů korun. Peníze podle detektivů podvodně získal od ministerstva průmyslu a obchodu na výzkum pěstování plodin a získávání léčivých látek, řekla policejní mluvčí Iva Kormošová. Případ policie začala vyšetřovat téměř před dvěma lety.
 

Od státu muž podle policie podvodně dostal téměř 15 milionů korun, které převážně použil k jinému než určenému účelu. Dalších více než 3,6 milionu korun se obviněný podle kriminalistů podvodně získat pokusil. Celkem tak policie eviduje škodu za téměř 19 milionů korun. Firma, jejímž byl muž jediným jednatelem, podnikala v různých oborech.

"Muž během tří let podal za společnost tři projekty týkající se výzkumu a vývoje v oblasti pěstování zemědělských plodin, využívání rostlinných látek ke zvýšení odolnosti lidského organismu a získávání léčivých látek z přírodních extraktů," uvedla mluvčí.

V žádostech podle kriminalistů uváděl nepravdivé údaje o řešitelských týmech, organizačním a finančním zabezpečení projektů nebo o stavu firmy. Například nepravdivě uvedl jako vedoucího výzkumu a osobu odpovědnou za vědecké řešení projektu profesora z jedné vysoké školy. Ten o existenci projektů vůbec nevěděl, ani nebyl o účast v nich požádán, natož aby se na nich nějak podílel, uvedla policie

Obviněný také klamal o situaci firmy. V žádostech o dotace tvrdil, že společnost má dostatek peněz na spolufinancování výzkumných projektů v řádu miliónů korun. Účet firmy byla ale prázdný, případně na něm bylo několik tisíc korun. Uváděl, že firma má čtyři až pět zaměstnanců se zkušeností z tvorby i vedení projektů na národní i mezinárodní úrovni. V rozhodné době ale v pracovním či obdobném poměru žádné pracovníky neměla.

Muže policie stíhá na svobodě. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist