https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policiste-vysetruji-nalez-mrtvych-zvirat-u-sedlice-na-pribramsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policisté vyšetřují nález mrtvých zvířat u Sedlice na Příbramsku Aktualizováno

22.2.2021 14:29 | SEDLICE (ČTK)
Celkový počet mrtvých zvířat nalezených u Sedlice na Příbramsku je 16. Případ si převzala kriminální policie.
Celkový počet mrtvých zvířat nalezených u Sedlice na Příbramsku je 16. Případ si převzala kriminální policie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních u Sedlice na Příbramsku. Podle ornitologů zvířata zřejmě někdo otrávil. Kriminalisté zkoumají zajištěné stopy a žádají veřejnost o pomoc. Pokud někdo v pátek zaznamenal v okolí Sedlice pohyb lidí nebo vozidla, měl by se obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158. Pachateli hrozí až pět let vězení, informovala ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

 

"V dané věci zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí.

Policisté v pátek přijali oznámení o nálezu uhynulého orla mořského na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zvíře vykazovalo známky otravy, mělo křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty. Zda šlo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.

Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) se speciálně cvičeným retrívrem v sobotu prohledala plochu o velikosti 1400 krát 700 metrů a nachodila téměř 20 kilometrů. Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání protáhlo do noci. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou.

"Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě," uvedla psovodka Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.

Karbofuran

Jak informuje Agentura ochrany přírody a krajiny, traviči často používají jed karbofuran, který je vysoce toxický i v malých dávkách. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno. Zda se i v tomto případě jedná právě o karbofuran, určí pitva.

„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. I proto se celému případu věnuje kriminální policie, která zareagovala velmi rychle a profesionálně. AOPK ČR jí od počátku poskytuje veškerou součinnost,“ popisuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Mezi mrtvými živočichy byl u Sedlice například orel mořský, krkavci, káňata, jestřábi, straka či liška. AOPK ČR podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu a vyšetřování bude nadále sledovat.

„Českomoravská myslivecká jednota jednoznačně odsuzuje jakékoli nelegální usmrcování volně žijících živočichů. Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení,“ připojuje se Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

„Jsem rád, že trávení zvířat vadí nejen ochráncům přírody, ale i všem, kteří v krajině hospodaří nebo se v ní často pohybují, například myslivcům. Sice ne vždycky nacházíme společnou řeč, ale právě takové případy si společný postup a odsouzení opravdu zaslouží,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Otravy volně žijících živočichů, ale i další způsoby jejich nelegálního pronásledování představují závažný problém, který se dlouhodobě nedaří řešit. Právě proto MŽP vloni iniciovalo vytvoření „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“, kterou vloni schválila vláda. Právě ta by měla přinést do vyšetřování obdobných případů systematický a koordinovaný postup.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 15:04
Tyto praktiky budou probíhat tak dlouho, pokud je stát bude tolerovat. Což dělá dlouhou dobu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.2.2021 15:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
pane Winkler stat rozhodně tyto praktiky netoleruje.Vypatrat traviče neni jako nasadit botičku na auto.Misto nicneřikajici kritiky byste měl napsat popřipadě poradit policii a statu jak pachatele vypatrat a předevšim jak zamezit dalšim otravam-
Odpovědět
re

regis24

22.2.2021 16:42
Velice zajímavá informace se objevila dnes. On tam totiž možná žádný orel nebyl... Podivná manipulace s důkazy před příjezdem policie ČR vzbuzuje dost otázek. Třeba se fotky orla objeví zase za týden a údajně to bude jiná otrava...

Otrávený orel z Brd zmizel před příjezdem policistů. Ti hledají svědky.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/otraveny-orel-z-brd-zmizel-pred-prijezdem-policistu-ti-hledaji-svedky-40351766
Odpovědět
SB

Stanislav Bojko

22.2.2021 21:15
Vypadá to tak, že na zveřejněných fotografiích nebylo poznat, co to bylo za ptáky. Možná, že horlivý pse udo ochránce nahlásil, co někde pošlo přirozenou smrti, proto orel který tam vůbec nebyl ožil a odlétl. Něco podobného bylo kdysi s horlivým hasičem který založil požár a první byl hasit. Bohužel i tací jsou mezi námi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.2.2021 09:45
Možná si toho orla odnesla hladová liška. Důkazy se neponechávají bez
dozoru na místě a tak se nedivím jejich ztrátě. Každopádně travičství
vrhá špatné světlo bohužel z laického hlediska stále na myslivce a
rybáře. Já bych to spáše tipoval na nějakého chovatele, kterému
došly nervy ze ztrát na drůbeži a vyřešil to po svém. Sám jsem zažil
bezmoc, když mne jedno opomenutí zavřít kurník stálo 5 mladých slepic
a kamaráda rovnou 11 za jednu noc. To už od lišky nebyl hlad, ale
vytvoření zásoby na několik dnů. Mi to provedla kuna a před kunou vás
neochrání ani plot s podezdívkou, jako před liškou. To pak řeší každý
chovatel po svém a u 99% případů se to veřejnost ani nedoví. Pokud
by to neřešil, tak by musel ukončit chov, což ale lidem z paneláků
nevadí. Oni vše "chovají" v regálech obchodů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist