Policisté vyšetřují nález mrtvých zvířat u Sedlice na Příbramsku Aktualizováno
"V dané věci zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí.
Policisté v pátek přijali oznámení o nálezu uhynulého orla mořského na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zvíře vykazovalo známky otravy, mělo křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty. Zda šlo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.
Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) se speciálně cvičeným retrívrem v sobotu prohledala plochu o velikosti 1400 krát 700 metrů a nachodila téměř 20 kilometrů. Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání protáhlo do noci. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou.
"Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě," uvedla psovodka Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.
Karbofuran
Jak informuje Agentura ochrany přírody a krajiny, traviči často používají jed karbofuran, který je vysoce toxický i v malých dávkách. Používání tohoto prudce jedovatého insekticidu je přitom už řadu let zakázáno. Zda se i v tomto případě jedná právě o karbofuran, určí pitva.
„Několik kapek karbofuranu dokáže zabít cokoliv živého. Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat – zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka. I proto se celému případu věnuje kriminální policie, která zareagovala velmi rychle a profesionálně. AOPK ČR jí od počátku poskytuje veškerou součinnost,“ popisuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.
Mezi mrtvými živočichy byl u Sedlice například orel mořský, krkavci, káňata, jestřábi, straka či liška. AOPK ČR podala podnět na podezření ze spáchání trestného činu otravy zvláště chráněného druhu a vyšetřování bude nadále sledovat.
„Českomoravská myslivecká jednota jednoznačně odsuzuje jakékoli nelegální usmrcování volně žijících živočichů. Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení,“ připojuje se Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.
„Jsem rád, že trávení zvířat vadí nejen ochráncům přírody, ale i všem, kteří v krajině hospodaří nebo se v ní často pohybují, například myslivcům. Sice ne vždycky nacházíme společnou řeč, ale právě takové případy si společný postup a odsouzení opravdu zaslouží,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Otravy volně žijících živočichů, ale i další způsoby jejich nelegálního pronásledování představují závažný problém, který se dlouhodobě nedaří řešit. Právě proto MŽP vloni iniciovalo vytvoření „Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 – 2030“, kterou vloni schválila vláda. Právě ta by měla přinést do vyšetřování obdobných případů systematický a koordinovaný postup.
Přečtěte si také |
Zdeněk Vermouzek: Karbofuran si oběti nevybírá. Používat ho jako jed na dravce je barbarstvíreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Miroslav Vinkler
22.2.2021 15:04karel krasensky
22.2.2021 15:15 Reaguje na Miroslav Vinklerregis24
22.2.2021 16:42Otrávený orel z Brd zmizel před příjezdem policistů. Ti hledají svědky.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/otraveny-orel-z-brd-zmizel-pred-prijezdem-policistu-ti-hledaji-svedky-40351766
Stanislav Bojko
22.2.2021 21:15Břetislav Machaček
23.2.2021 09:45dozoru na místě a tak se nedivím jejich ztrátě. Každopádně travičství
vrhá špatné světlo bohužel z laického hlediska stále na myslivce a
rybáře. Já bych to spáše tipoval na nějakého chovatele, kterému
došly nervy ze ztrát na drůbeži a vyřešil to po svém. Sám jsem zažil
bezmoc, když mne jedno opomenutí zavřít kurník stálo 5 mladých slepic
a kamaráda rovnou 11 za jednu noc. To už od lišky nebyl hlad, ale
vytvoření zásoby na několik dnů. Mi to provedla kuna a před kunou vás
neochrání ani plot s podezdívkou, jako před liškou. To pak řeší každý
chovatel po svém a u 99% případů se to veřejnost ani nedoví. Pokud
by to neřešil, tak by musel ukončit chov, což ale lidem z paneláků
nevadí. Oni vše "chovají" v regálech obchodů.