https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-podalo-u-soudu-eu-stiznost-na-to-ze-mu-komise-strhla-penize-za-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko podalo u soudu EU stížnost na to, že mu komise strhla peníze za Turów

27.4.2022 01:13 | VARŠAVA (ČTK)
Polsko si u Soudního dvora Evropské unie stěžuje na Evropskou komisi kvůli tomu, že mu z peněz vyplácených z unijních fondů strhla pokutu za důl Turów. Na twitteru o tom informoval Ireneusz Kolowca ze Soudního dvora EU.
 

"Soud obdržel polskou stížnost s cílem zrušit rozhodnutí Evropské komise týkající se stržení peněz za období od 20. září 2021 do 17. ledna z pokuty vyměřené kvůli Turówu," napsal Kolowca na twitteru.

Soudní dvůr Evropské unie loni 20. září udělil Polsku pokutu 500 000 eur (12,23 milionu korun) denně za to, že neuposlechlo jeho nařízení zastavit těžbu v povrchovém dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Česko kvůli rozšiřování dolu Turów zažalovalo Polsko loni v únoru a současně požádalo o vydání příkazu k zastavení těžby. V květnu unijní soud české žádosti vyhověl. Polská vláda pokyn zastavit těžbu neuposlechla a později ani neplatila pokuty, které jí unijní soud kvůli tomu vyměřil. Výše peněžitého trestu se nakonec vyšplhala na 69 milionů eur. Začátkem tohoto měsíce polská zpravodajská televize TVN24 uvedla, že Brusel si ještě v únoru strhl více než 30 milionů eur z peněz z unijních fondů.

Praha vedla s Varšavou spor kvůli tomu, že v důsledku těžby v Turówě klesá na české straně hranice hladina spodních vod. Kvůli dolu, který uhlím zásobuje blízkou elektrárnu, obyvatelé regionu trpí znečištěním a hlukem. Česká a polská strana se začátkem února dohodly, že Polsko zaplatí 35 milionů eur jako odškodnění, zatímco nadace firmy PGE, které důl patří, poskytne deset milionů eur Libereckému kraji. Česko pak stáhlo žalobu na Polsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

27.4.2022 13:16
Njn. Když jsem říkal nežalovat, ještě budeme ty Poláky potřebovat, to se mi nevěřilo, co? :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.4.2022 13:54 Reaguje na
Oni ti Poláci potřebují i nás. Jak Babiš zapinkal ten plynovod přes Polsko, tak pokud se Poláci domluví s Fialou a zatlačí na Brusel, mohla by se větší část zaplatit z dotací a i pro Poláky by to vyšlo levněji.
Odpovědět
ig

27.4.2022 14:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Souhlas, to je ta lepší cesta. Ne se kvůli všemu hádat a soudit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.4.2022 15:16 Reaguje na
No, zrovna v případě Turówa se s nima nikdo soudit nechtěl a chtěl se domluvit. Bohužel, pšonci na jakákoli jednání totálně dlabali, takže byly dvě možnosti. Buď ta žaloba, nebo prostě akceptovat to, že stěžovat si můžeme akorát na lampárně a to bude tak všechno.
MNě v Praze by to asi vadit nemuselo, ale těm lidem, co u té čáry bydlí, jsou na tom poněkud jinak.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.4.2022 15:17
Stěžovat si mohou. To je tak všechno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist