https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-pokyny-ohledne-pralesa-dodrzuje-tvrdil-ministr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko pokyny ohledně pralesa dodržuje, tvrdí polský ministr životního prostředí Jan Szyszko

22.11.2017 09:00 | PRAHA (ČTK)
Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko.
Polský ministr životního prostředí Jan Szyszko.
Polsko vždy dodržovalo a nadále bude dodržovat pokyny Evropské komise týkající se chráněného Bělověžského pralesa na východě země. Prohlásil to včera polský ministr životního prostředí Jan Szyszko v reakci na pondělní rozhodnutí soudního dvora Evropské unie o tom, že Varšava musí přestat v lese kácet, jinak jí hrozí velká pokuta. Szyszko dodal, že jeho vláda odpoví Evropské komisi v požadované lhůtě 15 dnů. Polsko podle něj v lese nekácí, ale pouze provádí práce k zajištění veřejné bezpečnosti.
 

Z lesa se nicméně podle ředitele lesů Konrada Tomaszewského stáhla těžká technika. Lesníci budou ale pokračovat v práci za pomoci pil.

Bělověžský prales na polsko-běloruském pomezí je posledním původním pralesem na evropském kontinentu a je zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvedl, že Polsko v lese musí okamžitě přestat kácet, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu Kč).

Polská vláda už koncem července prohlásila, že masivní kácení v pralese zastavit nehodlá, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie v předběžném opatření. Podle Szyszka se kácí jen v zájmu ochrany lesa před lýkožroutem.

Szyszko včera také na tiskové konferenci ujišťoval, že "Polsku žádná pokuta nehrozí", protože "zákon dodržuje na 100 procent". Dodal, že do lesa často zval vědce, ekology i zahraniční diplomaty, aby jim situaci vysvětlil na místě.

Soudní dvůr EU má posuzovat žalobu Evropské unie na Polsko kvůli kácení v Bělověžském pralese 12. prosince.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist