https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-pres-narizeni-soudu-kaceni-v-belovezskem-pralese-nezastavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko přes nařízení soudu kácení v Bělověžském pralese nezastaví

31.7.2017 12:34 | PRAHA (ČTK)
Polská vláda nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Ilustrační snímek harvestoru v Bělověžském pralese.
Polská vláda nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Ilustrační snímek harvestoru v Bělověžském pralese.
Polská vláda nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Oznámil to dnes ministr životního prostředí Jan Szyszko, podle něhož se kácí jen v zájmu ochrany lesa. V Bruselu podle něj neznají přírodní zákony.
 

Soudní dvůr EU minulý týden v předběžném opatření Varšavě nařídil, aby těžbu dřeva v pralese na východě Polska, zařazeném na seznam světového dědictví UNESCO, okamžitě zastavila. Soud tak vyhověl Evropské komisi, která požádala o vydání předběžného opatření, neboť podle ní byla těžba dřeva zahájena v příliš velkém rozsahu a porušuje evropské normy na ochranu přírody.

"Nenecháme se urážet někým, kdo nezná přírodní zákony," řekl podle agentury PAP Szyszko na dnešní tiskové konferenci. Dodal, že by se celý svět měl zapojit do debaty o tom, zda Poláci chrání své lesy efektivně a zda naplňují právní normy EU.

Kácení vynucené přítomností lýkožrouta se podle ministra uskutečňuje na dvou třetinách území pralesa, poslední třetina je zcela bezzásahovou zónou. Lidé se časem budou moci přesvědčit, který ze dvou přístupů funguje při ochraně pralesa lépe, řekl ministr.

"Státní lesy mají povinnost pokračovat v ochranných opatřeních," odmítl na téže tiskové konferenci možnost ukončení těžby člen vedení polských státních lesů Konrad Tomaszewski.

Polští i zahraniční ochránci přírody považují ochranu lesa před kůrovcem za záminku ke zvýšení těžby dřeva pro komerční účely. Petici proti intenzivnějšímu kácení v unikátním pralese, kde žije například zubr nebo šest desítek dalších druhů savců, podepsaly stovky tisíc Poláků.

Právní bitva u Soudního dvora EU může trvat měsíce až roky. Polsku hrozí pokuta až do výše čtyř milionů eur (104 milionů Kč).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

1.8.2017 07:15
chtěli by to vykácet na kšeft
jako hovada na šumavě...!!!
Odpovědět
PJ

Petr Jílek

1.8.2017 09:03 Reaguje na radim buffalo tobias
Souhlas!
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.8.2017 10:23
unesco? to jsou ti lidožrouti? (od poláků bychom se mohli učit nenechat sio kálet na hlavu)
Odpovědět
PJ

Petr Jílek

1.8.2017 13:40
Čím takové UNESCO škodí? Prosím vyjmenujte nějaké případy. Díky za odpověď
Odpovědět
sv

2.8.2017 12:51 Reaguje na Petr Jílek
Dokud se UNESCO nepřestane chovat jako vlivová agentura uctívačů pedofila, nelze ji brát vážně.
http://zpravy.idnes.cz/poslanci-odsoudili-unesco-za-to-ze-upira-izraeli-pravo-na-jeruzalem-11o-/domaci.aspx?c=A170523_150846_domaci_kop
Odpovědět
KL

Katka Linke

4.8.2017 06:56
Pozitivně, přátelé, pozitivně. Proč se osočujete, naprosto nerozumím. Zpráva je celkem neutrální, tak nevím, proč takové ošklivé hlášky.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.8.2017 07:40 Reaguje na Katka Linke
Konečně s Vámi mohu 100 % souhlasit.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist