https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsku-kvuli-pokute-za-dul-turow-hrozi-kraceni-plateb-z-rozpoctu-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsku kvůli pokutě za důl Turów hrozí krácení plateb z rozpočtu EU

27.10.2021 01:59 | BRUSEL/VARŠAVA (ČTK)
Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila, a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů Kč), přičemž částka každým dnem narůstá.
Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila, a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů Kč), přičemž částka každým dnem narůstá.
Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic s Českem hrozí krácení plateb z unijního rozpočtu. Napsala o tom dnes agentura Bloomberg, podle níž Evropská komise poslala polské vládě takové varování v dopise z minulého týdne. Mimo jiné v něm komise Varšavu podle agentury žádá, aby informovala o svém plánu na uzavření dolu. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale dnes zopakoval, že těžba v Turówě se nezastaví.
 

Spor o další těžbu uhlí v dole Turów vygradoval v září, kdy unijní soud vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně do doby, než uposlechne jeho předběžné rozhodnutí a zastaví těžbu. Příkaz o zastavení těžby vydal soud v květnu na základě české žaloby, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila, a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů Kč), přičemž částka každým dnem narůstá.

"V dopise z 19. října komise požádala Polsko, aby poskytlo informace o tom, jak hodlá splnit nařízení z předběžného opatření. Dále vyzvala polské úřady, aby co nejrychleji poskytly komisi důkaz o zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, jak soud nařídil," řekl dnes podle agentury PAP mluvčí EK Tim McPhie.

Bloomberg s odkazem na nejmenovaného polského činitele napsal, že vláda ve Varšavě poslední dopis EK nepovažuje za oficiální výzvu k zaplacení dlužné částky. Tu vláda očekává příští měsíc. Mluvčí komise začátkem října uvedl, že EK vyzve Polsko z zaplacení včas a bude se držet příslušných procedur. "Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech," řekl.

"Těžko můžeme změnit naše rozhodnutí a odstavit čtyři až sedm procent energetického systému," řekl dnes na tiskové konferenci premiér Morawiecki. "Těžko můžeme na příkaz soudkyně (Soudního dvora EU) odpojit od dodávek tepla desítky tisíc lidí, tisíce lidí připravit o práci a miliony domácností připravit o dodávky proudu," uvedl. "Já něco takového určitě nedopustím," dodal.

Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk v pondělí řekl, že jednání Polska a Česka o Turówu, přerušená na přelomu září a října, by měla za několik dní pokračovat. Dnes z vlády odešel ministr životního prostředí Michal Kurtyka, který byl jedním z polských představitelů, kteří s Českem ve sporu ohledně Turówa jednali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

27.10.2021 05:11
Nechápu, proč se to vyvinulo takhle. Jsme docela blízko tomu, abychom sami potřebovali z Polska nakupovat uhlí, tak proč tyhle tanečky?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.10.2021 06:51 Reaguje na
To, že téma nechápete, nemusí být notně na naši straně
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.10.2021 12:35 Reaguje na
Protože na nás pšonci totálně a zvysoka a Turów je pro své okolí fest prasárna.
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.10.2021 05:15
Přesně to jsem čekal.Že Polsko nic nezaplatí a bude těžit dál.Je to další malý kruček k rozpádu srandaspolku,křivého bananu Evropské unie.EU skončí tak jak Rakousko-Uhersko nebo Sovětský svaz.Nebude to ani zítra nebo pozítří,ale zmízí.V době když už bude existovat pouze v učebnici dějepisu z většiny nás,kteří tady píšeme budou pouze urny s popelem.Amen.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.10.2021 06:46 Reaguje na karel krasensky
Na to jsou Poláci příliš velcí pokrytci.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.10.2021 07:31
ono by polsku stačilo odstřihnout dráty do německa. když se rozhlížíte s hahnbergu (kohouťáku, na fotce s krakorcem dopravníku úplně vpravo), tak vidíte sytou zeleň okolo nisy, nalevo větrníky a "jezera" (zatopené povrchové doly) a napravo jámu, komíny a chladicí věže. jistěže každý kdo má doma dálkové teplo a v zásuvce elektriku má radši krajinu s jezery a plážemi, a díru do země nikdo nepotřebuje, ale až přestane foukat...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.10.2021 07:41

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ig

27.10.2021 09:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zajímalo by mě, co byste říkal, kdyby Poláci začali dovážet uhlí z Kanady. U nás to už takhle dělají Třinecké železárny, i když zatím většinu potřeby pokrývají dovozem z Polska.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.10.2021 18:19 Reaguje na
Ono by stačilo zavřít Turov, u nás zrušit limity těžby
a uhlí do jejich elektrárny vozit od nás. Ekologisti
by kvičeli jako podsvinčata, že Polsko má být bez těch 7% elektřiny a tepla pro široké okolí. Ekologistům odpojit proud a teplo, aby zjistili, co chystají pro jiné a jak
to řešit v praxi.
Odpovědět
sv

27.10.2021 22:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Prozatím tady jako podsvinče kvičíš ty. Poláci měli roky na to, aby totální bordel kolem TUrowa, který ohrožuji zdraví a majetky českých občanů řešili jiným způsobem, než totální kašláním na požadavky české strany. Kdybys disponoval jen minimálními znalostmi, tak bys věděl, že nikdo z Česka uzavření polského dolu nepožadoval. Jediné o co šlo, bylo to, aby poláci podnikli protiopatření proti prachu a poklesům spodní vody. Výsledek roků jednání z poláky... nula, nula, prd.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.10.2021 08:57
Mě hlavně zajímá, jak se s nimi dohodne nová proEU vláda. Tuším,ze z důvodu nafoukanosti nepůjde nic a lidi se on nich nedočkaji ani zlepšení prostředí ani kompenzací, smlouva s Poláky nebude, a Poláci nebudou platit pokutu. Snad se mýlím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist