https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poptavka-po-bioplastech-by-mohla-do-peti-let-vzrust-o-50-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poptávka po bioplastech by mohla do pěti let vzrůst o 50 procent

4.1.2018 12:03 | NEW YORK (ČTK)
Když plastová lahev, tak z kukuřice. Nebo z brambory
Když plastová lahev, tak z kukuřice. Nebo z brambory
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | PepsiCo
Firmy, které vyrábějí plastové obaly z rostlin místo fosilních paliv, začínají ohrožovat ambice ropného průmyslu, jenž doufá, že zvýší dodávky ropy výrobcům umělých hmot. Použití takzvaných bioplastů vyrobených z cukrové třtiny, dřeva či kukuřice v příštích pěti letech vzroste nejméně o 50 procent, odhaduje Evropský svaz bioplastu. Do této oblasti nově vstupují firmy jako je německý chemický gigant BASF či finský výrobce papíru Stora Enso, aby pomohly uspokojit poptávku od firem, k nimž patří třeba Coca-Cola nebo výrobce hraček Lego.
 

"Biochemikálie a bioplasty mohou snížit část poptávky po ropě, podobně jako recyklace může snížit celkovou poptávku po umělé hmotě," řekl agentuře Bloomberg konzultant společnosti Wood Mackenzie Pieterjan Van Uytvanck. "Stanou se větší částí dodávek," poznamenal. Wood Mackenzie se zaměřuje na ropný průmysl.

Ropné společnosti vyrábějí etylen a další základní suroviny potřebné k výrobě umělých hmot. Tyto firmy vkládaly velkou naději do růstu trhu s umělými hmotami, který by mohl vykompenzovat hrozbu poklesu poptávky po pohonných hmotách kvůli rozvoji elektrických aut.

Plasty se staly hlavním obalovým materiálem. To způsobilo, že svět začaly doslova zaplavovat použité lahve, pytle a další obaly. Stejně tak to ale začalo vyvolávat obavy mezi ekology a společnostmi, které je využívají nejvíce. Podle nadace Ellen MacArthur Foundation bude do roku 2050 ve světových oceánech více plastů než ryb a tyto materiály se dostávají i do potravních řetězců.

Bioplasty v současnosti tvoří asi jedno procento trhu s umělými hmotami. Největšími producenty jsou brazilská Braskem, americká NatureWorks a italská Novamont.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že růst trhu s umělými hmotami zvýší poptávku po ropě. Analytik IEA Te-jun Kim se domnívá, že petrochemické produkty, tedy takové, které vznikly přeměnou ropy a zemního plynu, se stanou hlavním motorem růstu poptávky po ropě. To je podle něj i důvod, proč se velké ropné firmy zaměřují na petrochemický průmysl. Firmy jako je Saudi Arabian Oil, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell či Total expandují v oblasti umělých hmot a zhruba 70 procent vysoce kvalitních petrochemikálií vyrobených z ropy se mění na plasty, uvádí IEA.

Nová technologie bioplastů čelí silné konkurenci velkých rafinerií, které denně přeměňují stovky tisíc barelů na plasty. "Alternativní suroviny musejí být konkurenceschopné," říká k budoucnosti bioplastů finanční ředitel společnosti Stora Enso Seppo Parvi. Očekává, že se podaří dostat cenu bioplastů na stejnou úroveň jako cenu plastů z ropy. "Jsem přesvědčen, že to dokážeme."

Je také potřeba zvýšit poptávku po bioplastech od obchodníků i spotřebitelů. "Nebude to nikdy fungovat, když se ve spotřebitelském sektoru bude snažit na dodavatele působit jen jedna velká firma jako je Coca-Cola," poznamenal ředitel oddělení po environmentální politiku firmy Coca-Cola Ben Jordan. "Je potřeba větší poptávka v odvětví."


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Škrdla

4.1.2018 19:16
Dříve bych v tom viděl příležitost, ale teď jsem spíše opatrný.
Obávám se aby to nedopadlo podobně jako s olejnou palmou.
když to shrnu:
cukrová třtina - vetší produkce znamená další kácení deštného lesa
kukuřice - větší zastoupení = eroze a zhoršení jakosti podzemních vod
dřevo - záleží kde se vytěží (produkce může trvale udržitelná, ale také devastující)
Jinak Coca-Cola a jiní výrobci by udělali lépe, kdyby nápoje plnili do opakovaně použitelných a zálohovaných lahví.


Odpovědět
KL

Katka Linke

1.2.2018 06:25
Je třeba přerušit myšlenkové spojení mezi produkcí biosurovin pro plasty a paliva a ohrožením nedostatkem potravin, erozí, kácením pralesů, atd. V ČR máme skoro milion hektarů orné půdy, na kterých se nic nepěstuje, prostě je můžeme mít zatravněny, bez produkce. a nebo s produkcí biosurovin, olejnaných a škrobnatých plodin. Ano, erozní ohrožení polí s kukuřicí je větší, ale je třeba využít moderní technologie, např. strip till konečně i u nás, a hlavně, dodržovat důsledně protierozní opatření. A kontrolovat kácení pralesů (to je ale úkol pro Brazilce, spolu s omezením jejich korupce). Lepší je bezobalovost, ale takové Bez obalu je pro našince opravdu velmi drahé.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist