https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poskozenim-chladici-veze-elektrarny-chvaletice-se-bude-zabyvat-nejvyssi-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poškozením chladicí věže elektrárny Chvaletice se bude zabývat Nejvyšší soud

3.8.2021 01:56 | CHVALETICE (ČTK)
Aktivisté v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a prodloužení provozu.
Aktivisté v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a prodloužení provozu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poškozením chladicí věže uhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku se bude zabývat Nejvyšší soud. Žalobci podali dovolání proti rozhodnutím okresního i krajského soudu v Pardubicích, které uložily pětici aktivistů ekologické organizace Greenpeace peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Nejvyšší státní zastupitelství pokládá právní kvalifikaci činu za nesprávnou, prosazuje přísnější, zjistila ČTK z dovolání dostupného na webu veřejné žaloby.
 

Žalobci poukazují na to, že chladicí věž vyžadovala po akci opravu. Na čin se tak vztahuje přísnější ustanovení trestního zákoníku, zmiňující poruchu provozu obecně prospěšného zařízení. Umožňuje uložit až šestiletý trest vězení, případně peněžitý trest. Pardubické soudy uplatnily základní skutkovou podstatu, kde se píše o poškození zařízení nebo ohrožení provozu, nikoliv o poruše.

Nejvyšší státní zastupitelství nesouhlasí ani s názorem pardubických soudů, podle kterých samotná chladicí věž není obecně prospěšným zařízením, protože jde jen o součást elektrárny. Podle žalobců je obecně prospěšným zařízením nejen elektrárna jako specifický celek tvořený dílčími technologickými zařízeními, ale také věž. "I ta je totiž technicky složitým a nezbytným energetickým zařízením, které plní nejen funkci chlazení při výrobě elektrické energie, nýbrž také ochranné zařízení proti úniku znečišťujících látek," stojí v dovolání.

Aktivisté v říjnu 2016 obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a prodloužení provozu. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění asi stovku děr, poté ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili dýmovnice, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny.

Okresní soud v Pardubicích dospěl k závěru, že porucha provozu elektrárny nenastala. Výrobní bloky napojené na chladicí věž byly v době akce odstaveny kvůli předchozímu požáru zauhlovacího mostu. Žalobci ale poukazují na to, že věž potřebovala opravu a v listopadu byla asi týden zcela mimo provoz. Protestu v roce 2016 se zúčastnilo 11 aktivistů. Šest cizinců bylo stíháno v zahraničí. Dovolání se týká pěti lidí souzených v Česku. V červenci podnět obdržel Okresní soud v Pardubicích. Nyní by měl dovolání spolu se spisem předat do Brna k rozhodnutí nejvyšší instanci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

3.8.2021 09:04
Jaky trest si asi vybere aktivista - verejne prospesne prace nebo vezeni, kde smi sedet s mobilem a pracovat ne? Cizinci jsou pohrobci Joschky Fischera?
Odpovědět
ig

3.8.2021 09:25
Nejvyšší soud bude řešit vniknutí na cizí pozemek a vandalství? WTF? Měla jim nafackovat ostraha objektu a bylo by vyřešeno a ne aby se pár ťulpásky zabývala půlka soudního aparátu...
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.8.2021 09:56
Pokud má být případ kvalitné a objektivné vyřešen je nutno jako soudního znalce přizvat Hanzla
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist