https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-novela-mysliveckeho-zakona-se-mozna-nestihne-do-voleb-projednat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci: Novela mysliveckého zákona se možná nestihne do voleb projednat

23.6.2021 14:30 | PRAHA (ČTK)
Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června totiž prošla sněmovnou novela zákona o invazních druzích
Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června totiž prošla sněmovnou novela zákona o invazních druzích
Licence | Volné dílo (public domain)
Novelu mysliveckého zákona možná Sněmovna nestihne projednat do letošních parlamentních voleb. Nezměnil by se tak systém mysliveckého hospodaření a nadále by vznikaly škody způsobené přemnoženou zvěří. Obávají se toho opoziční poslanci, kteří to uvedli na jednání sněmovního zemědělského výboru. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má také například elektronizovat mysliveckou evidenci. V pátek se poslanci novele věnovali, projednávání ale přerušili ve třetím čtení. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) dnes poslancům řekl, že jde o problém sněmovní, nikoliv ministerský. Poslanec David Pražák (ANO) uvedl, že některé pozměňovací návrhy k novele mohly ohrozit mysliveckou činnost.
 

O novele dnes chtěli na výboru mluvit hlavně pirátský poslanec a kandidát na ministra zemědělství Radek Holomčík a bývalý ministr Petr Bendl (ODS). "Hledali jsme způsob, jak ten zákon rychle projednat. Asi chcete status quo – myslivecký zákon už prostě neprojednat, ale to je špatně," řekl koaličním poslancům Bendl. Podle něj tak vznikají a stále budou vznikat miliardové škody, které působí přemnožená zvěř na lesních porostech a nic se s tím nebude dělat.

Podle opozice se vládní koalice už zbavila hlavního důvodu, proč novelu předkládala. Na začátku června totiž prošla sněmovnou novela zákona o invazních druzích, kde poslanci zrušili dosud neúčinnou změnu mysliveckého zákona, podle níž by mimo jiné úřady rozhodovaly každý rok jednotlivě zhruba o 5800 plánech mysliveckého hospodaření. "Systém kontroly se podařilo vyndat a teď už je to vlastně status quo. Ale to znamená další vyhozené miliardy. Ale to musíte vědět a mne mrzí, že je vám to jedno," vyčetl dnes poslancům Bendl.

Sněmovní rozhodnutí o neprojednání novely zákona kritizovaly v tomto týdnu ve společné tiskové zprávě také Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova ČR.

"Poslanci hnutí ANO, ČSSD, SPD a komunistů se minulý týden snažili vrátit zákon o myslivosti zpět do druhého čtení, což by ale fakticky znamenalo, že vzhledem k obrovskému množství dalších projednávaných zákonů a blížícímu se konci volebního období by se tento zákon již nestihl schválit. Fakticky by se tak promarnila šance na přijetí velmi naléhavých legislativních úprav, které naše krajina a lesy potřebují. Bohužel ale nejde o nic nového - opět převažuje zakonzervování zájmů určité části myslivecké lobby na udržení účelových ustanovení tohoto zákona před respektem k legitimním zájmům vlastníků lesů, zemědělců, kteří dál zbytečně ponesou náklady na miliardové škody na svých majetcích způsobené přemnoženou zvěří," uvedl předseda ASZ Jaroslav Šebek.

Zemědělský výbor už dříve v novele zákona nesouhlasil se zmenšováním výměry vlastních honiteb ze současných 500 na 250 hektarů, poslanci výboru naopak dali hlasy pro určování plánů lovu podle škod na porostech, což byl návrh Holomčíka. Vládní novela zákona tuto změnu měla upravit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

23.6.2021 14:36
Takže to stejné jako v roce 2016. Přijde nějaký rozumný návrh. Ekoloby ji obtěžká nesmyslnými pozměňovacími návrhy a ministerstvo ji pak musí stáhnout.
Děkujeme Ekoloby, že nadále nechce zabránit škodám v našich lesích.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist