https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posypove-soli-meni-pohlavi-zab-zjistili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Posypové soli mění pohlaví žab, zjistili vědci

25.11.2016 03:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve Spojených státech je ročně na silnice aplikováno přes 22 milionů tun posypových solí.
Ve Spojených státech je ročně na silnice aplikováno přes 22 milionů tun posypových solí.
Chemické sloučeniny, které doprovází posypové soli rozprašované po zimních zledovatělých silnicích, mohou vychýlit poměr pohlaví obojživelníků, kteří se v okolí vozovky na jaře rozmnožují. Na problematické působení nadměrného zasolování upozorňují biologové už dlouho, ale tento konkrétní efekt popsali výzkumníci z Univerzity v Yale teprve letos.
 

Obojživelníci, kam se počítají i žáby, se globálně počítají mezi velmi ohrožené skupiny živočichů, a proto jde výzkum zaměřený na příčiny jejich kritického stavu skutečně do hloubky. Ptát se po možném vlivu posypových solí je logické už proto, že ve Spojených státech je jich ročně na silnice aplikováno přes 22 milionů tun. Vědci z Yale a z Rensselaerova polytechnického institut (RPI) tedy podrobili tento slaný fenomén důkladné analýze, a dospěli hned k několika provázaným závěrům: látky odvozené od posypové soli se promítají do změny poměru obou žabích pohlaví. Tato proměna poměru pak může vést k narušení velikosti populací, a v důsledku pak ke snížení populační velikosti a její životaschopnosti.

O jak velkou změnu vlastně jde? Výzkumníci na bázi důsledného monitoringu pulců v okolí silnic zjistili, že výchylka poměru pohlaví činí deset procent v neprospěch samic. Ať už příměsemi znečištěná posypová sůl nebo čistý chlorid sodný má tedy velmi pravděpodobně maskulinizující efekt. Při cachtání v příkopech podél silnic a blízkých tůňkách si však terénní biologové z Yale všimli ještě něčeho. Poměr pohlaví žab do určité míry proměňuje i rozkládající se opad z listnatých stromů. Ne tedy ze všech, ale v případě přítomnosti výrazného zastoupení listoví z dubu docházelo v tůních i ke změně poměru pohlaví žab, a také průměrné velikosti samic. Byly menší.

„Dosud se hodně badatelů soustředilo na průzkum efektů farmaceutik a pesticidů na obojživelničí populace,“ říká Max Lambert, docent na yaelské School of Forestry & Environmental Studies, vedoucí studie. „Jenže teď se ukazuje, že se podstatné výchylky mohou projevit i vlivem zcela běžných látek.“ Proč je to tak důležité? „Protože zdraví a početnost samic obojživelníků je základním předpokladem přežití jejich populací. To ony produkují potomky. Když přibude samců, populace žab mohou být ohroženy.“

Závěry z terénního pozorování o vlivu posypových solí i listového opadu se pochopitelně zdály výzkumníkům poněkud divoké, a tak se rozhodli celý mechanismus ověřit v laboratorních podmínkách. S pomocí 500-litrových nádrží pak simulovali prostředí tůně čisté, zasolené, i té s listnatým opadem javorů a dubů. V kontrolních podmínkách čisté vody činil počet vylíhlých žabích samic 63 % podíl, v dubové hrabance a zasolené vodě jich bylo o 10 % méně. „V kombinovaných podmínkách zasolené vody s dubovým opadem tedy nedostáváte jen méně samic, ale i menší samice, které budou produkovat méně vajíček, navíc pravděpodobně nižší kvality.“

Lambert dále upozorňuje na to, že jednorázový únik soli do vodního prostředí během zimního posypu nemusí dosahovat závratné koncentrace, ale každoroční posyp vede k jejich kumulaci. Rick Relyea, vedoucí Darrinova ústavu pro ekologii sladkých vod (RPI), k tomu dodává: „Tento výzkum potvrzuje pravděpodobnost situací, při kterých jsou populace obojživelníků vystaveny ne-smrtelným dávkám chemických látek, které je tiše a nenápadně dlouhodobě ovlivňují.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

25.11.2016 12:17
Co to jsou prosím "látky odvozené od posypové soli"? Z chemického hlediska je to poměrně nesmyslný termín....
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.11.2016 19:24
Není solný posyp, ale chemický posyb, takže ta tzv. posypová sůl obsahuje zřejmě další chemii např. složku proti hrudkování apod. Je také docela možné že dochází k nějakým reakcim při styku s výfukovými plyny, nebo spadem síry, dusíku apod. Chtělo by to prověřit. Příroda na rozdíl od organických odpadů se kterými si mikroorganika od Boha ráda a hravě poradí, ale proti jejich vypouštění bojuje MŽP?????, nemá na anorganiku rozkladové mechanismy.Mimochodem solit silnice v době, kdy se údajně snažíme chránit zdroje spodní vody je minimálně na zvednuté obočí.....
Odpovědět

26.11.2016 16:50 Reaguje na Milan Milan
možná... ale článek mluví o něčem jiném... když tomu autor nerozumí, neměl by o tom psát
Odpovědět

26.11.2016 16:51 Reaguje na Milan Milan
možná... ale článek mluví o něčem jiném... když tomu autor nerozumí, neměl by o tom psát
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.11.2016 18:47
název článku je zavádějící, zřejmě pouze proto aby byl čten. Jinak je myslím o nišem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist