https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-labe-chce-upravit-slepe-rameno-labe-u-nemcic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Labe chce upravit slepé rameno Labe u Němčic

19.2.2023 01:00 | NĚMČICE (ČTK)
Státní podnik Povodí Labe chce upravit slepé rameno Labe u Němčic na Pardubicku, které vzniklo při rozsáhlých úpravách koryta na počátku 20. století. Vlivem vývoje v krajině se přerušilo spojení mezi řekou a starým říčním ramenem, jež se postupně zaneslo, snížila se jeho průtočnost a degradovalo. Obnova by měla začít letos na podzim 2023 a skončit do konce roku 2024, předpokládaná cena je 43 milionů korun, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
 

"Cílem revitalizace je posílit přirozené funkce krajiny, pročištění ramene od nánosů a zprůchodnění jeho propojení s řekou Labe, která tvoří osu nadregionálního biokoridoru. Revitalizace posílí napojení na regionální systém ekologické stability, bude podporou pro okolní mokřady a lokální biocentra jako přírodní rezervace Baroch, Pohránovský rybník, Kunětická hora, případně přírodní památka Tůň u Hrobic, která je asi 2,8 kilometru severně od Němčic," uvedla Bendová.

Povodí Labe plánuje znovu propojit odstavené říční rameno s řekou. Na nátokové straně stavbaři překopou hráz a osadí dvě potrubí s uzávěry. Výměna vody ve slepém rameni bude zajištěna vždy při vyšších stavech vody v řece. Výšku hladiny bude stabilně regulovat výpustné zařízení.

Během úprav také nechá státní podnik odstranit sedimenty, kterých je v korytě slepého ramene 28 000 krychlových metrů, mocnost nánosů je 0,7 až 1,8 metru. Část usazenin využije na březích a ve dně pro vytvoření periodických tůní, úkrytů pro ryby a obojživelníky. Ostatní se přemístí na odvodňovací laguny na poli v těsné blízkosti slepého ramene, kde se částečně odvodní, poté bude sediment odvezen k trvalému uložení.

Součástí projektu je pokácení 24 stromů a 603 metrů čtverečných křovin. Náhradou bude vysázeno 48 druhově původních dřevin. Po ukončení stavebních prací se ponechá co nejvíce pařezů a zbytků kmenů v korytě slepého ramene, neboť jsou potřebné pro ryby a ptáky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.2.2023 09:23
odbahnit ,prosvětlit,pokácet,
samé prospěšné věci ,příroda se zaraduje,
slepé rameno má průtočnost?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.2.2023 18:34
Rozhodně snížit zazemění a zvýšit průtok je k užitku.
Odpovědět
va

vaber

20.2.2023 09:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
je to k užitku člověku ,ale přírodě vyhovují víc bahnité, zarostlé mokřady,
jaký má průtok slepé rameno?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist