https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-upravilo-kninicky-potok-vznikla-soustava-mokradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Moravy upravilo Knínický potok, vznikla soustava mokřadů

19.12.2020 16:23 | BRNO (ČTK)
Vzniklo sedm tůní mimo vodní tok a dvě průtočné tůně fungující jako mokřady. Vodohospodáři vybudovali i takzvaný průtočný sedimentační prostor a další dvě tůně mimo koryto toku nad tímto prostorem.
Vzniklo sedm tůní mimo vodní tok a dvě průtočné tůně fungující jako mokřady. Vodohospodáři vybudovali i takzvaný průtočný sedimentační prostor a další dvě tůně mimo koryto toku nad tímto prostorem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Povodí Moravy upravilo koryto Knínického potoka ve Veverských Knínicích na Brněnsku, vznikla soustava nových mokřadů a tůní. Úpravy mají přispět ke zpomalení odtoku vody z povrchu a zlepšit zadržení vody v území. Stály 10,5 milionu korun, uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
 

Práce na téměř kilometr dlouhém úseku trvaly asi půl roku. Úpravy koryta vodohospodáři založili na dvou principech. "Prvním byla směrová změna koryta toku, kdy jsme vytvořili nepravidelné oblouky odpovídající co nejvíce přirozenému stavu toku. Druhým pak vytvoření soustavy průtočných i neprůtočných tůní v místech, kde nám to prostorové poměry umožnily," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Vytvořené tůně podle generálního ředitele poskytnou přirozené podmínky pro rozvoj vodních a mokřadních rostlin, které vodohospodáři do tůní vysadili. Vzniklo sedm tůní mimo vodní tok a dvě průtočné tůně fungující jako mokřady. Vodohospodáři vybudovali i takzvaný průtočný sedimentační prostor a další dvě tůně mimo koryto toku nad tímto prostorem.

Kromě zpomalení odtoku vody z krajiny přispívají mokřady, tůně i členité koryto k zachycení splavenin. "Knínický potok při přívalových deštích odnášel ze svažitých zemědělsky využívaných pozemků splaveniny do toku Veverka, který ústí do Brněnské nádrže, a přispíval tak ke tvorbě nánosů v přehradní nádrži," uvedl Gargulák.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11 000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.12.2020 09:39
Mě u těch staveb vždy zaráží ta cena. Knínický potok je čůrek, žádné větší úpravy na satelitu vidět nejsou a podle fotek tam bylo zemních prací skutečně možní i za desetitisíce. Možná výkup pozemků stál milión, ale to je celý!
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

20.12.2020 16:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Souhlasím s vámi. Otázka může být zda vůbec nějaké pozemky vykupovali. Správce vodních toků v ČR má kolem manipulační prostor v podobě věcného břemene. Kninický potok jistě nějakého "majitele" a správce aspon papírového má. osobně je mi cena praci lhostejná, stejně tak jako budování mokřadů ve volné přírodě v dostatečné vzdálenosti od lidské infrastruktury. Na Moravě je všeobecně známý problém výskytu komárů a hovad v blízkosti rekreačních středisek. Jež snižují zájem turistů a tím i podnikání v turistickém ruch.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 13:41 Reaguje na Krejcar Stanislav
Knínický potok nepatří Povodí Moravy, dřív to řešila Státní meliorační správa, dnes je to má na starosti asi majitel pozemku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist