https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-ohre-je-nasycene-vodou-je-tak-pripraveno-na-celou-letni-sezonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodí Ohře je nasycené vodou, je tak připraveno na celou letní sezonu

29.4.2023 00:15 | CHOMUTOV (ČTK)
Povodí Ohře je nasycené vodou, je tak plně připravené na celou letní sezonu. Dostatek je v regionu podzemní vody, při intenzivnějších srážkách se tak mohou okamžitě zvedat průtoky na řekách. ČTK to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
 

Voda z tajícího sněhu se zachycovala v nádržích zhruba do poloviny března. "Mnoho sněhu nebylo. Nádrže naplnil hlavně déšť," řekl Svejkovský. Na severozápadě Čech pršelo v březnu a v dubnu vytrvale. "Pokud by nastalo sucho, tak v nádržích je vody dost a dost," uvedl.

Pokud bude průběžně v následujích měsících pršet, sucho lidé v krajině nepoznají. Pokud měsíc nebo dva měsíce nespadnou žádné srážky, bude se podle Svejkovského opakovat situace z posledních let. "S nádržemi vydržíme do konce léta, jsou dostatečně velké, abychom situaci zvládli. Problém by byl na tocích, kde nejsou nádrže," řekl mluvčí. U nádrží jsou stanoveny minimální zůstatkové průtoky, které jsou vždy vyšší, než je přítok do nádrží. V době sucha tak zlepšují situaci na tocích.

V případě, že bude intenzivně pršet, projeví se to v povrchovém odtoku ve vodních tocích. "V takovém případě se budou okamžitě zvedat průtoky, nebude tam žádná prodleva," uvedl Svejkovský. Povodí podle něj reaguje až na to, co přitéká do nádrží. "Jsme obezřetní k předpovědím, nemůžeme riskovat, že bychom odpustili vodu a srážky by region minuly. Musíme zajistit zásobování vodou," dodal Svejkovský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

Daniel Višňovský

30.4.2023 22:12
Maminka pracovala jako vedoucí projekce na Povodí Ohře......tak se musím zeptat, jak je nažbrundaná vodou......
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist