https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozar-na-skladce-ve-zdechovicich-je-uhaseny-odpad-se-mozna-vznitil-sam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skládka ve Zdechovicích se dnes opět rozhořela, požár hasiči zlikvidovali Aktualizováno

29.6.2023 10:38 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skládka ve Zdechovicích na Pardubicku se dnes dopoledne znovu rozhořela. Kolem poledne ji hasiči uhasili. První požár hasili od středečního odpoledne, likvidace trvala přes půlnoc. ČTK to řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Škoda není vyčíslená. příčina známá zatím není. Podle Jiřího Pražáka, ředitele Bohemian Waste Management, která skládku provozuje, se odpad ve středu nejspíš sám vznítil.
 

"Jednalo se o lokální ohniska, která byla postupně rozhrabávána pomocí bagru a následně dohašována. Zřízeno bylo čerpací stanoviště. Požár byl zcela zlikvidován ve 12:11. Místo požáru bude až do pozdních večerních hodin střeženo místní dobrovolnou jednotkou," uvedla dnes Horáková.

Požár ve středu zasáhl jižní část skládky o rozměrech asi 30krát 50 metrů. Na místo jelo devět jednotek hasičů, hašení dokončily po půlnoci. "Šlo o lokální zahoření, které bylo v noci uhašeno. Buď se jednalo o samovznícení, nebo k tomu muselo dojít při svozu, něco se možná dělo v popelnici, ve svozovém autě, při výsypu za přispění větru se odpad vznítil, ale přesná příčina je neznámá," řekl ČTK k prvnímu požáru skládky Pražák.

Například v roce 2020 skládka hořela opakovaně, v únoru velký požár způsobilo nejspíš samovznícení. Následovaly další tři požáry, které jasnou příčinu neměly. Větší škody napáchal požár na jaře 2020, když žhář zapálil pneumatiky. Firma na něj podávala trestní oznámení. Hasiči tehdy požár zlikvidovali za 24 hodin. Použili unikátní metodu, která hašení urychlila.

Skládku provozuje firma Bohemian Waste Management. Založila ji firma Marius Pedersen spolu s Hradcem Králové a Pardubicemi, které mají podíly po 20 procentech. Na skládku se vozí odpady z obou krajských měst a dalších obcí. Marius Pedersen patří k největším odpadovým společnostem v zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.6.2023 07:53
Materiál do skládky má nejprve projít spalovnou a je po problému. A popel nezahoří.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.7.2023 20:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, máte pravdu.

Navíc se sníží hmotnost toho, co ukládáte na skládku. U běžného komunálního odpadu se jedná přibližně o třetinu původního množství.

A to se nebavíme o tom, že komunální odpad má výhřevnost hnědého uhlí, konkrétně: 7 až 11 [MJ/kg]

Pro srovnání - pár příkladů paliv a jejich výhřevnosti:

topný olej 41,000 [MJ/kg]
dřevo (smrk) 13,100 [MJ/kg]
dřevo (borovice) 13,600 [MJ/kg]
hnědé uhlí 10 až 17 [MJ/kg]
černé uhlí 21 až 31 [MJ/kg]
ethanol 28,865 [MJ/kg]
methan 50,009 [MJ/kg]
vodík 119,550 [MJ/kg]

Ale pozor: nová legislativa odpadů energetické využití nezapočítává do recyklačních kvót. Protože mají správně počítat kvóty využití odpadu a ne kvóty recyklace. On totiž každý odpad není recyklovatelný, ale řada z nich je využitelná.

Není důvod se nad tím zamyslet?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist