https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozary-v-kanade-letos-spalily-skoro-100.000-km-ctverecnich-hori-jich-stale-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Kanadě letos spálily skoro 100 000 km čtverečních, hoří jich stále víc

17.7.2023 00:50 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už skoro 100 000 kilometrů čtverečních půdy zachvátily od začátku roku lesní požáry v Kanadě, která se potýká s rekordně ničivou sezonou ohňů. Ukazují to data vládního střediska pro monitorování požárů (CIFFC), podle kterých je aktuálně ve druhé největší zemi světa přes 900 aktivních ohnisek. Na západě Kanady přišel o život hasič nasazený v boji proti jednomu z masivních požárů, informovala agentura AFP.
 

Po celé zemi v pátek krizové složky evidovaly 910 aktivních ohňů, z nichž 568 se rozrůstalo. Jen během posledního dne se objevilo nejméně 18 nových, přičemž součet od začátku roku stoupal ke 4050 případům.

Plameny letos dohromady sežehly na 97 000 kilometrů čtverečních, uvádí na svém webu CIFFC. Součet spáleného území je větší než rozloha České republiky a již na konci června překonal dřívější nejničivější sezonu požárů zaznamenanou v Kanadě. V minulých dekádách kanadské požáry spalovaly průměrně na 21.000 kilometrů čtverečních ročně.

Riziko vzniku a šíření ohňů se podle expertů v Severní Americe zhoršuje v důsledku klimatických změn poháněných emisemi skleníkových plynů vytvářenými především lidstvem. Zároveň se prodlužuje část roku, kdy se plameny mohou ve velkém šířit. Kanadská sezona požárů v minulých letech běžně trvala od května do září, letos ovšem začala už v dubnu.

Ohně většinou hoří v odlehlých oblastech, a zatím si tak nevyžádaly velký počet obětí nebo zničených budov. V provincii Britská Kolumbie ovšem ve čtvrtek přišel o život hasič, který se podílel na snaze dostat pod kontrolu ohnisko u města Revelstoke. Podle AFP to byla pro danou provincii první smrt hasiče v akci od roku 2020.

Požáry kromě toho vypouští do ovzduší kvanta oxidu uhličitého a kouře, který se šíří do různých částí světa. Tento týden se znečištění drželo nad Kanadou, ovšem po víkendu by podle zpravodajského webu Axios mohl kouř znovu proudit na jih do Spojených států.

Šíření požárů v posledních dnech provázely extrémně vysoké teploty, uvádí deník The Washington Post. Minulý víkend se i v Severozápadních teritoriích vyšplhaly na hranici 100 stupňů Fahrenheita, tedy na necelých 38 stupňů Celsia. Podle historika meteorologie Christophera Burta to bylo poprvé, co byla takto vysoká hodnota v západní hemisféře zaznamenaná severně od 65. stupně zeměpisné šířky.

Mimořádná vedra mezitím panují také v sousedních Spojených státech, kde se varování ohledně nebezpečných podmínek vztahují na oblasti s téměř 80 miliony obyvatel. V místech od Kalifornie po Floridu se dnes a v příštích dnech čekaly pocitové teploty ve stínu nad 40 stupni Celsia, přičemž v části Texasu nebo Arizony už od začátku léta zažily řadu takovýchto dní. Pro Phoenix byl čtvrtek 14. dnem v řadě, kdy odpolední maxima překonala 43 stupňů Celsia. Dnes se čekalo až 47 stupňů.

"Ve Phoenixu bylo vždycky horko," řekla listu The Guardian Michelle Litwinová, která řídí městské operace spojené s vlnami veder. "Tohle je arizonská živelní pohroma," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

17.7.2023 08:42
je teploučko , sucho ,tak vše dobře hoří,
v Americe jsou bordeláři,nechávají nahromadit biomasu ,neuklízí suché stromy ,nezakládají preventivní užitečné požáry, je to stejné jak u nás,
nebo si požáry zapalují schválně ,protože prý jsou užitečné,
takový odborník co říká, že požáry jsou dobré, dokáže založit užitečný požár raz dva a má dobrý pocit z dobře vykonané, užitečné práce
Odpovědět
Pe

Pepa

17.7.2023 12:40 Reaguje na vaber
kde to tedy dělají správně?
Odpovědět
Pe

Petr

17.7.2023 18:29 Reaguje na Pepa
No v Amazonii přece, a v Africe v pásmu pralesů - vše preventivně vykácet a prodat. Lepší než aby to jednou shořelo přece. Bylo to tu v diskuzi nedávno.
A i pro nás se to tu v diskuzi navrhovalo - horské lesy vytěžit, dokud jsou zelené.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist