https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pozustatky-hormonalni-antikoncepce-ve-vode-delaji-ze-zabaku-samice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pozůstatky hormonální antikoncepce ve vodě dělají ze žabáků samice

14.4.2016 01:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mezi žáby, které jsou na hormonální antikoncepci citlivé, patří například rosničky zelené.
Mezi žáby, které jsou na hormonální antikoncepci citlivé, patří například rosničky zelené.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christophe Dufresnes / Forschungsverbund Berlin e. V.
K poklesu početnosti populací obojživelníků v Evropě přispívá celá řada dobře známých faktorů, jedním z významných je vliv hormonálně aktivních látek v odpadních vodách. Němečtí biologové z FVB (Forschungsverbund Berlin e. V.) provedli jejich podrobný rozbor v odpadních vodách. A potvrdili, že kvůli farmaceutickým látkám se z žabáků nenápadně stávají žáby.
 

Některé farmaceutické látky, které se objevují v odpadních vodách, nekončí svou dráhu v čističkách odpadních vod. Filtry ani chemicko-fyzikální procesy je nezachytí a tak putují dál do sladkovodního prostředí, kde se dostávají do kontaktu s volně žijícími živočichy. V případě, že se jedná o hormonálně aktivní substance, jako například účinnou složku antikoncepčních pilulek na bázi estrogen ethinylestradiolu (EE2), může to dojít k poměrně dalekosáhlým dopadům na přírodní populace.

Berlínští výzkumníci postupně v laboratořích otestovali soubor látek EE2 na třech druzích obojživelníků. A výsledek? Působení hormonální složky vede ke kompletní přeměně pohlaví jedinců, které bychom z čistě genetického hlediska měli považovat za samce. V konečném důsledku tak může hormonální antikoncepce významně přispívat k narušení přírodních populací obojživelníků tím, že rozvrací jejich přirozený poměr zastoupení obou pohlaví.

Protože se však celý proces odehrává na molekulární a genetické úrovni, nebyl by bez podrobného laboratorního výzkumu patrný. Berlínským badatelům v tom výrazně pomohli kolegové z Univerzity ve Wroclavi, kteří jako první doložili proces „feminizace“ samčích obojživelníků. Ne všechny druhy žab jsou vůči působení hormonů z antikoncepčních pilulek stejně citlivé. „Některé druhy žab urazily stovky milionů let na sobě nezávislé evoluční historie a vyvinuly odlišné mechanismy genetického předurčení pohlaví,“ říká biolog Matthias Stöck.

K testům byli vybráni drápatky vodní, ropuchy zelené a rosničky zelené, protože reprezentují různé vývojové linie. Oddělené skupiny jejich pulců byly následně uloženy do vodního prostředí s různou koncentrací EE2. Výsledek se dostavil v závislosti na zmíněné koncentraci EE2 a dosahoval míry feminizace žabáků od 15 – 100 % ve vzorku.

Werner Kloas, eko-toxikolog a spoluautor studie k tomu dodává: „EE2 je dnes běžnou součástí vody, stejně jako řada dalších estrogenových a jiných hormonálně aktivních substancí. Dohromady nepředstavují riziko jen pro obojživelníky, ale i pro lidi.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist