https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pracovnici-lesu-hlavniho-mesta-vysadi-na-podzim-83.900-sazenic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pracovníci Lesů hlavního města vysadí na podzim 83 900 sazenic

16.10.2021 01:02 | PRAHA (ČTK)
Podzimní výsadby se mohou zúčastnit zájemci z řad veřejnosti. Lidé mohou stromky sázet na pasece ve východní části Kunratického lesa v sobotu 23. října od 10:00 do 16:00.
Podzimní výsadby se mohou zúčastnit zájemci z řad veřejnosti. Lidé mohou stromky sázet na pasece ve východní části Kunratického lesa v sobotu 23. října od 10:00 do 16:00.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | lhmp.cz
Pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP) vysadí na podzim 83 900 sazenic lesních dřevin. Skoro polovina z nich je určena na osazení plochy v blízkosti přírodní památky Lítožnice na východě Prahy, kde vzniká nový les. ČTK to sdělila mluvčí LHMP Petra Fišerová. Letos na jaře lesníci zasadili 112 000 stromů, v loňském roce to bylo 206 000 sazenic.
 

Na nový les u přírodní památky Lítožnice poputuje v podzimním období 38 400 sazenic. Les vzniká na ploše o rozloze 5,3 hektaru mezi pražskými městskými částmi Běchovice, Dubeč a Koloděje. V oblasti, kde loni skončila obnova Lítožníckého rybníku a na korytě Říčanského potoka vznikly nové tůně, sázeli lesníci stromky už na jaře. Tehdy šlo o 53 000 sazenic. Zalesňovat se budou rovněž uvolněné paseky v Kunratickém a Milíčovském lese, v Chuchelském háji a v dalších lesích a výsadbách v metropoli. Tam by mělo přibýt zhruba 45 500 sazenic, díky nimž zaniknou holiny vzniklé mimo jiné odstraněním stromů napadených kůrovcem.

Podzimní výsadby se mohou zúčastnit zájemci z řad veřejnosti. Lidé mohou stromky sázet na pasece ve východní části Kunratického lesa v sobotu 23. října od 10:00 do 16:00. Akce se koná při příležitosti Dne stromů, který se v Česku slaví 20. října, uvedla Fišerová.

Druhová skladba pražských lesů a parků se mění v souvislosti s výskytem kůrovce, který ničí převážně smrky. Ty se proto v městských lesích podle LHMP již delší dobu nevysazují. V pražských lesích je v současnosti podle Fišerové smrk zastoupen asi z tří až čtyř procent, v roce 2019 to bylo okolo šesti procent. V nynější výsadbě převažují listnaté druhy, a to zvláště duby, buky, lípy, habry a javory. Z jehličnatých druhů se sází jedle, borovice nebo modříny.

Nejvíce byla podle mluvčí zeleň v pražských lesích kůrovcem postižená v období od roku 2017 do roku 2020. Letos zatím byla ve srovnání s loňským rokem aktivita škůdce nižší, nicméně přesto se vyskytoval v lokalitách, kde jsou zastoupené smrky. Nejčastěji tak museli lesníci proti kůrovci zasahovat v Kunratickém lese. Aktivita škůdce byla podle Fišerové nižší v souvislosti s poměrně chladnou a deštivou první polovinou tohoto roku.

O lesy se v Praze stará organizace Lesy hlavního města, jejímž vlastníkem a zřizovatelem je hlavní město. Společnost vznikla v roce 1992 a nyní se stará nejen o lesy, ale i o zahrady, parky a vodní toky v metropoli. V Praze je přibližně 5000 hektarů lesů včetně soukromých, což je asi deset procent z celkové rozlohy města.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.10.2021 07:11
Nestačí sázet, je nutné starat se minimálně 3roky, aby se sazenice řádně uchytily. A poté se o ně starat celou jejich životnost.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

17.10.2021 08:00
Nesliboval Hříbek o pár mio víc ?
Jojo , slibem nezarmoutíš :-(
Odpovědět
DA

DAG

17.10.2021 09:24
Nic moc. To je tak deset až dvanáct hektarů
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist