https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pracovnici-prazskych-lesu-na-jare-vysadi-112.000-sazenic-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pracovníci pražských lesů na jaře vysadí 112 000 sazenic stromů

22.4.2021 01:08 | PRAHA (ČTK)
Během roku 2020 pracovníci LHMP do pražských lesů vysadili asi 230 000 sazenic stromků, z toho zhruba 84 000 byly výsadby na nových plochách.
Během roku 2020 pracovníci LHMP do pražských lesů vysadili asi 230 000 sazenic stromků, z toho zhruba 84 000 byly výsadby na nových plochách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | lhmp.cz
Letos na jaře by se v pražských lesích mělo vysadit asi 112 000 sazenic lesních dřevin, tedy o 34 000 stromků více než v jarních měsících roku 2020. Nově se budou osazovat původní zemědělské pozemky a holiny, které vznikly mimo jiné pokácením stromů napadených kůrovcem, sdělila mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová.
 

"Celkově plánujeme během jara vysadit přes 112 000 sazenic lesních dřevin a z toho přes 74 000 sazenic bude právě na nových původně nelesních plochách," uvedl ředitel LHMP Ondřej Palička.

Většina z nich bude v budoucnu tvořit nový les u přírodní památky Lítožnice. V oblasti, kde loni skončila obnova Lítožníckého rybníku, a na korytě Říčanského potoka vznikly nové tůně, přibude asi 53 000 stromků. Pětihektarová plocha mezi pražskými městskými částmi Běchovice, Dubeč a Koloděje bude osázená převážně listnatými stromy, jako jsou dub zimní, lípa srdčitá, buk lesní a habr obecný. Z jehličnanů budou zařazené borovice a modříny.

Tyto druhy budou lesníci sázet i ve vznikajícím krajinném parku Na Musile v Kunraticích. Letos na jaře tam poputuje 5500 sazenic. Plocha v majetku hlavního města leží mezi Kunratickou spojkou a ulicí Vídeňskou a má podle informací na webu pražského magistrátu skoro 13,5 hektaru. Dalších 16 000 stromů rozšíří park U Čeňku. Tento park u rybníku Martiňák magistrát začal budovat v roce 2015. Otevřený byl v roce 2018, přičemž rekreační zóna se dále rozrůstá směrem k zástavbě v Dolních Počernicích.

Na paseky ve stávajících lesních porostech bude dosazeno asi 38 000 sazenic zvláště listnáčů. Holiny podle Fišerové vznikly po odstraňování stromů uschlých, polámaných nebo napadených kůrovcem. Škůdcem je podle mluvčí nejvíce zasažený Kunratický les. Problémy s kůrovcem jsou také v Modřanské rokli, v Divoké Šárce, v Chuchelském a Xaverovském háji a v Hostivařském lesoparku. V souvislosti s výskytem kůrovce, který ničí převážně smrky, se mění druhová skladba pražských lesů a parků. Sází se převážně listnaté stromy a vybrané druhy jehličnanů. Smrky se podle Fišerové v městských lesích již delší dobu nevysazují.

V metropoli je přibližně 5000 hektarů lesů včetně soukromých, což je asi deset procent z celkové rozlohy města. Největším pražským lesem v majetku hlavního města je Kunratický, který se rozkládá na ploše 284 hektarů. Zhruba o 30 hektarů menší je Divoká Šárka, která zároveň patří mezi chráněná území.

O lesy se v Praze stará organizace Lesy hlavního města, jejímž vlastníkem a zřizovatelem je hlavní město. Společnost vznikla v roce 1992 a zaměstnává podle svých webových stránek asi 240 lidí plus brigádníky. Společnost se stará nejen o lesy, ale i o zahrady, parky a vodní toky v metropoli. Během roku 2020 pracovníci LHMP do pražských lesů vysadili asi 230.000 sazenic stromků, z toho zhruba 84 000 byly výsadby na nových plochách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.4.2021 04:45
Jenom aby to nebylo také v trase pražského okruhu. Stačí že jsou v jeho blízkosti satelitní městečka, jejichž obyvatelé patří mezi ty, kteří brání stavbě okruhu.
Odpovědět
va

vaber

22.4.2021 08:31
vysazené stromky se počítají, uschlé a pokácené ne
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist