https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-chce-do-roku-2030-snizit-emise-sklenikovych-plynu-o-40.pripravi-akcni-plan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha chce do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 %. Připraví akční plán

3.5.2019 09:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Potřebu významně snížit příspěvek hlavního města k celosvětové změně klimatu, učinit Prahu odolnější proti této změně a její rozvoj dlouhodobě udržitelným konstatovalo v usnesení i pražské zastupitelstvo na jednání 25. 4. 2019. Ilustrační snímek.
Potřebu významně snížit příspěvek hlavního města k celosvětové změně klimatu, učinit Prahu odolnější proti této změně a její rozvoj dlouhodobě udržitelným konstatovalo v usnesení i pražské zastupitelstvo na jednání 25. 4. 2019. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hlavní město Praha připravuje Akční plán pro udržitelnou energii a klima. Dokument má metropoli ukázat cestu a navrhnout konkrétní opatření, pomocí kterých bude Praha schopna plnit své závazky v podobě snížení emisí skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030. Informuje o tom pražský magistrát.
 

Akční plán vzniká v návaznosti na iniciativu Pakt starostů a primátorů v oblasti klimatu a energetiky, ke kterému Praha přistoupila loni na podzim. Jeho cílem je snížit podíl metropole na celosvětové změně klimatu. Město musí být vůči této změně odolnější a jeho rozvoj musí být dlouhodobě udržitelnější.

Přípravu akčního plánu a koordinaci jednotlivých opatření bude mít na starosti pracovní skupina, která v tuto chvíli vzniká. Jejím úkolem bude zajistit, aby byl plán v souladu s činností městských organizací a aby navazoval na ostatní strategie a záměry hlavního města.

„Musíme významně posílit odolnost města proti změnám klimatu a snížit náš příspěvek k tvorbě skleníkových plynů. Pomohou i ty nejmenší zásahy, třeba vyšší tráva během suchých dní. Čekají nás ale i větší výzvy, jako je změna energetické koncepce města či přechod na cirkulární ekonomiku,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí a bezpečnost Petr Hlubuček.

„Praha má dobrou Adaptační strategii na změnu klimatu, v rámci které již podniká celou řadu kroků. Obnovujeme a rozšiřujeme městskou zeleň, lesoparky, revitalizujeme vodní plochy a zvyšujeme zadržovací schopnost krajiny. Projekty Divoké Vltavy na Císařském ostrově nebo příprava příměstského parku Soutok patří mezi dobré ukázky toho, že hlavní město nepřešlapuje na místě,“ uvádí předsedkyně Výboru pro životní prostředí Zastupitelstva hl. m. Prahy Jana Plamínková. Jednání výboru jsou veřejná a je možné se k tématům, která jsou na program pravidelně zařazována, vyjádřit.

Mezi další nezbytná opatření, na která se město zaměřuje, patří projekty na zadržování srážkové vody v území či zlepšení možnosti vysazovat stromy ve městě. Patří sem také aktuální přizpůsobení režimu sekání trávy a zeleně současným podmínkám sucha a vyzvala k tomu i městské části a městské organizace. Již v roce 2017 Praha přijala Adaptační strategii na změnu klimatu a schválila Územní energetickou koncepci. V současné době připravuje aktualizaci Programu zlepšování kvality ovzduší. Ještě před zveřejněním varovné Zvláštní zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu z 8. října 2018 tak hlavní město učinilo systémové kroky a zahájilo řadu opatření a projektů na cestě ke snížení emisí skleníkových plynů.

Potřebu významně snížit příspěvek hlavního města k celosvětové změně klimatu, učinit Prahu odolnější proti této změně a její rozvoj dlouhodobě udržitelným konstatovalo v usnesení i pražské zastupitelstvo na jednání 25. 4. 2019. Tato potřeba je ve světle nejnovějších odborných poznatků výrazně závažnější a naléhavější než doposud.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Stanislav Hrouzek

3.5.2019 11:31
Efektivnější než snižování emisí za každou cenu může být rozvoj možností absorbce CO2.
Více zeleně, více stromů a více vody v našich městech. A to pomůže i lidem, aby se cítili lépe...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist