https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-hleda-misto-kde-postavi-bioplynovou-stanici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha hledá místo, kde postaví bioplynovou stanici

30.9.2020 00:40 | PRAHA (ČTK)
Bioplynová stanice by měla využívat technologie mokré anaerobní fermentace pracující v termofilním režimu. Vyrobený biometan označovaný jako bioCNG by mohly využívat například vozy městských firem jako Pražské služby.
Bioplynová stanice by měla využívat technologie mokré anaerobní fermentace pracující v termofilním režimu. Vyrobený biometan označovaný jako bioCNG by mohly využívat například vozy městských firem jako Pražské služby.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražský magistrát hledá místo, kde vybuduje bioplynovou stanici, do které bude svážet bioodpad a zbytky z restaurací a jídelen. Vzniknout by mohla buď v areálu malešické spalovny, nebo mimo Prahu. O konečném umístění stanice ještě město rozhodne. Dokončena by měla být v roce 2028. Vyrobený plyn by používaly například vozy pražských firem. Projektem chce město bojovat proti změnám klimatu.
 

"Praha v současnosti nemá zařízení na efektivní využití biologicky rozložitelných odpadů, které tvoří významné množství produkovaného odpadu na území Prahy. Kompostovat můžeme jen část těchto odpadů. Právě bioplynová stanice je zařízení, které využije obrovský energetický a materiálový potenciál bioodpadu," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Množství bioodpadu v Praze každoročně stoupá.

Bioplynová stanice by měla využívat technologie mokré anaerobní fermentace pracující v termofilním režimu. Vyrobený biometan označovaný jako bioCNG by mohly využívat například vozy městských firem jako Pražské služby, které do areálu spalovny sváží odpad. Zbytkový produkt, takzvaný digestát, tedy fermentační zbytek, by pak mohl být používán jako hnojivo.

Nejlepší umístění hledá městská firma Pražské služby. Areál ZEVO, tedy malešické spalovny, je lépe dopravně dostupný a pozemky patří městu. Magistrát nyní vede jednání i s dotčenými městskými částmi, tedy Štěrboholy a Prahou 10 a 14. "Chceme, aby stanice nezapáchala a výstavba nezatížila, ani provoz, své okolí. Je to základní faktor projektu," řekl Hlubuček. Zároveň si město zjistí, zda by nebylo možné koupit již nějakou hotovou mimo Prahu.

Vybudování stanice by podle předběžného odhadu asi 600 milionů korun. Magistrát bude žádat o peníze také z evropských fondů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

30.9.2020 08:44
Praha se opravdu snaží řešit problémy komplexně a hlavně zodpovědně! Díky za to! Kéž by se nechali podobnými aktivitami inspirovat i jiná města a obce...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.9.2020 09:13
Souhlas, nové pražské vedení se daleko více snaží v oblasti ŽP než předcházející garnitury, které se hleděly zejména napakovat na veřejných rozpočtech.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2020 11:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale no tak, za už minule za Plamínkové to nebylo co se ŽP o nic horší než dnes.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.9.2020 16:31
Zkuste si spočítat, kolik CO2 vznikne při svozu bioodpadu, kolik CO2 vznikne spálením bioplynu při provozu vozů pražských firem, kolik CO2 vznikne při stavbě bioplynové stanice a jejím provozu a zjistíte, že ta bioplynka asi nebude až tak eko.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.9.2020 16:34 Reaguje na Jiří Daneš
A to neberu v potaz, jak to při převozu a skladování před použitím toho bioodpadu, bude po okolí smrdět.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2020 16:42 Reaguje na Jiří Daneš
No, vzhledem k tomu, že se ten bioodpad musí odvézt tak jako tak, je tato námitka trochu podivná. Zejména pokud by se to vozilo do Malešic.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist