https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-koupila-bioplynovou-stanici-za-150-mil.kc-ji-upravi-a-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Praha koupila bioplynovou stanici, upraví ji a rozšíří

28.8.2022 18:28 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražský magistrát koupil za 159,2 milionu korun bioplynovou stanici v Chrástu u Poříčan na východ od Prahy. Stanice nyní slouží ke zpracování rostlinného odpadu, město plánuje investovat dalších 150 milionů do zařízení pro čištění plynu na biometan a do rozšíření stanice tak, aby mohla zpracovávat i živočišný odpad, řekla náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN). Magistrát podle ní naopak upustil od plánu postavit bioplynovou stanice u spalovny v Malešicích.
 

Stanice bude mít za úkol zpracovávat materiál z hnědých popelnic na bioodpad a také z jídelen a restaurací. Podle Plamínkové bude stanice po rekonstrukci schopná zpracovat asi 25 000 až 30 000 tun bioodpadu ročně. Hnědé nádoby na bioodpad město nabízí od roku 2020, za první dva roky fungování v nich firma evidovala přes 11 000 tun odpadu. Zdarma jsou od letoška, což podle magistrátu zvýšilo zájem o jejich umisťování.

Stanici bude provozovat městská firma Pražské služby. Rekonstrukce bude mít podle ředitele závodu odvoz a recyklace odpadu firmy Zdeňka Pajka dvě části. První vyjde na 50 milionů korun a měla by začít příští rok. Bude spočívat v instalaci technologie čištění produkovaného bioplynu na biometan s kvalitou na úrovni běžného zemního plynu, který bude možné distribuovat ve standardní plynové soustavě.

Druhá etapa prací bude spočívat v rozšíření stanice o část schopnou zpracovávat živočišný odpad. "Pokud vyjdou plány a časové harmonogramy, tak by druhá etapa měla být na konci roku 2025, to znamená v roce 2026 spuštění v nové, upravené formě," řekl Pajk.

V minulosti město plánovalo stavbu nové bioplynové stanice v areálu spalovny odpadu v Malešicích. Podle Plamínkové s tím magistrát již nepočítá a zaměří se na rozvoj areálu v Chrástu. V Malešicích by podle ní byla stavba zařízení komplikovaná kvůli odporu místních obyvatel, kterým se nelíbilo už vybudování kompostárny. Nová stanice by podle ní navíc vyšla na vyšší stovky milionů korun.

Město plánuje také spuštění bioplynové stanice v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově, která bude při čištění vody produkovaný bioplyn upravovat na využitelný biometan.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

28.8.2022 09:04
Okolo Prahy existuje několik BPS a jsou dokonce blíž. Proč prostě Praha pouze smluvně nezajistí odvoz odpadů do těchto zařízení.
Možná by to vyšlo moc levně.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.8.2022 10:23 Reaguje na Petr Blažek
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.8.2022 15:23 Reaguje na Petr Blažek
Za pouhý dovoz nemůžete vhodně odklánět.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.8.2022 05:47
I když nerozumím odporu obyvatel proti bioplynce v Malešicích, daleko horší rozhodnutí je vozit bioodpad až do Poříčan, 45 km daleko. Pokud tedy nebudou auta na dopravu biodpadu využívat ten biometan, co tam bude vznikat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.8.2022 15:22 Reaguje na Katka Pazderů
To chápu, v těch Malešicích nebydlíte. Oni jo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist