https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pravidla-pro-chov-psu-se-zprisni-stenata-bude-nutne-ocipovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pravidla pro chov psů se zpřísní, štěňata bude nutné očipovat

18.12.2019 00:23 | PRAHA (ČTK)
Pravidla pro chov psů se zpřísní. Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. / Ilustrační foto
Pravidla pro chov psů se zpřísní. Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pravidla pro chov psů se zpřísní. Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Veterinární správě bude třeba hlásit chov tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Zpřísnění včera Sněmovna opět schválila v novele veterinárního zákona bez senátních úprav. Nová pravidla nyní dostane k podpisu prezident.
 

Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž se v nevhodných podmínkách chovají psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Sněmovna na žádost ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) odmítla senátní úpravy novely. Horní komora Parlamentu se mimo jiné postavila proti povinnému dodatečnému vzdělávání veterinářů. Výhrady k tomu měla Komora veterinárních lékařů. Podle ní je úprava příliš obecná. Povinné vzdělávání by ale musel hradit stát, což novela nijak nezaručuje. Senát chtěl také do novely doplnit chybějící zmocnění pro ministerstvo zemědělství, aby mohlo vydat vyhlášku ohledně ohlašovací povinnosti majitelů psů.

Chovatelé psů budou mít podle novely sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Uhynutí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne.

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečnostní sbory nebo chovatelé vodicích a asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo zemědělství.

Novela má také v souvislosti s epidemií prasečího moru na jižní Moravě stanovit, že informace, které jsou nezbytné k ochraně zdraví lidí nebo zvířat, budou muset být umístěny na letácích nebo plakátech na dobře viditelných místech. Vlastníci, nájemci nebo provozovatelé to budou muset umožnit.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist