https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-firma-ma-ve-svem-servisnim-arealu-parkovaci-pristresek-se-solarni-elektrarnou-a-nabijeckou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská firma má ve svém servisním areálu parkovací přístřešek se solární elektrárnou a nabíječkou

28.6.2024 20:11 | PRAHA (ČTK)
Přístřešek pro parkování aut - tzv. carport, jehož střechu tvoří solární panely a je napojen na ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou akumulátorem.
Přístřešek pro parkování aut - tzv. carport, jehož střechu tvoří solární panely a je napojen na ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou akumulátorem.
Foto | Technologie hlavního města Prahy / ČEZ
Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) vybudovala ve svém servisním areálu v Praze 8 přístřešek pro parkování aut, jehož střechu tvoří solární panely a je napojen na ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou akumulátorem. Řešení, které je v ČR zatím unikátní, bude společnost podle svého ředitele Tomáše Jílka nabízet i pražským městským částem či státním organizacím.
 
Střecha přístřešku pro kryté parkování je tvořena asi 200 metry čtverečními solárních panelů, které fungují oboustranně a využívají i od země odražené světlo. Ročně podle předpokladu vyrobí přibližně 20 megawatthodin elektrické energie. Náklady byly podle Jílka asi šest milionů korun.

Unikátní je dobíjecí stanice, kterou vyrobila rakouská firma Kreisel Electric a podle zástupců THMP jako první v ČR disponuje akumulátorem, takže funguje, i když je pod mrakem a fotovoltaika nevyrábí. Umožňuje navíc vysokorychlostní nabíječku nainstalovat i v místě, kde schází dostatečný příkon distribuční soustavy. Baterie je schopna uchovat elektřinu pro nabití až čtyř elektromobilů.

Nabíječku bude zatím firma využívat pro své potřeby, kromě nabíjení elektromobilů bude přebytky elektřiny využívat i servisní budova například k dobíjení elektrických vysokozdvižných vozíků. Návratnost investice se odvíjí od uspořené elektrické energie a bude podle ředitele deset až 15 let. "Při intenzivním komerčním provozu a tomto rozměru například na parkovišti nějakého úřadu by se návratnost zkrátila někam k šesti letům," řekl.

Právě například úřadům městských částí firma podle Jílka začala řešení nabízet. "Jsme v jednání i s některými státními institucemi," dodal. Doplnil, že přístřešek THMP nyní kryje 12 až 18 parkovacích míst, ale velikost může být v podstatě libovolná podle požadavků dané instituce.

Odhalení zařízení se dnes zúčastnil i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09), který ho ocenil jako inovativní řešení a příklad dobré praxe, kterou se mohou inspirovat i jiná města. "Takové projekty potřebujeme pro modernizaci infrastruktury a snižování uhlíkové stopy ve městech a mají mou plnou podporu," uvedl ministr.

Městská firma THMP vznikla v roce 2018 transformací společnosti TCP-Vinohrady za účelem převzetí správy veřejného osvětlení, o které se do té doby starala soukromá firma Eltodo. Od té doby převzala i další městské technologie jako kamery, semafory nebo dopravní a telematické systémy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 18:02
jediný unikát na tom je, že podojili dotace na FVE panely, zřídili si baterii, která jede na proud z Počerad.

Takový klasický dotační tunel, kdy se spotřebují dotace a výsledek je 0
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.6.2024 18:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
tedy 0 přínosu. Promiňte, je to tak pitomé, že by se za to nemusel stydět ani Potěmkin.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist