Pražská přírodní památka Zámky na severu města se rozšíří
Území tvoří říční ekofenomén teplomilné květeny. Vyskytuje se zde hojné množství otevřených skalních společenstev s pestrou xerotermní květenou a drobnými zvířaty, kdy zde žije kriticky ohrožená ještěrka zelená. Mezi ohrožené rostliny pak patří například dvojštítek měnlivý, smil písečný nebo plamének přímý.
"Předmětem ochrany je také krajinářsky cenný skalní komplex na pravém břehu kaňonovitého údolí Vltavy s výchozy proterozoických břidlic a žil vulkanických proterozoických hornin," píše se v materiálu.
Plocha přírodní památky je rozhodnutím radních rozšířena severně přes lesní pozemek města až k hranici Prahy. Zvětšena je o státní pozemek a další trvale neobdělávanou část zemědělského pozemku v katastru Bohnic. Jižním směrem je rozšířena o místní les. "Všechny pozemky dotčené rozšířením plochy přírodní památky tvořily dosud součást ochranného pásma tohoto zvláště chráněného území," píše se v dokumentu.
Na území Prahy jsou desítky přírodních chráněných území. Mezi ně patří například Barrandovské skály, Kalvarie v Motole, Baba, Dolní Šárka, Podbabské skály nebo Sedlecké skály. Patří mezi ně i Milíčovský les na Jižním Městě, údolí Kunratického potoka nebo Xaverovský háj.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Katka Pazderů
8.3.2021 21:40Joska Malý
9.3.2021 01:10 Reaguje na Katka PazderůVím o jediném tunelu, který byl údajně postaven kvůli ochraně přírodní památky, měl to být železniční tunel mezi Kralupy a Nelahozevsí a předmět záchrany měly být výchozy zajímavě zvětralých arkóz tamtéž. Co je na tom pravdy nevím, ale opakovat se to asi nebude.