https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-prirodni-rezervace-prokopske-udoli-se-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská přírodní rezervace Prokopské údolí se rozšíří

16.3.2020 00:31 | PRAHA (ČTK)
Chráněná přírodní rezervace Prokopské údolí v Praze se rozšíří. / Ilustrační foto
Chráněná přírodní rezervace Prokopské údolí v Praze se rozšíří. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chráněná přírodní rezervace Prokopské údolí v Praze se rozšíří. Dnes o tom rozhodli radní hlavního města. Důvodem je, že dosavadní rezervace, vyhlášená v roce 1979, zahrnuje pouze zhruba tři čtvrtiny rozlohy schválené Evropskou komisí pro evropsky významnou lokalitu Prokopské údolí. Dosavadní plocha rezervace činí asi 217 hektarů.
 

Součástí rezervace bude podle schváleného dokumentu nově dosavadní samostatná přírodní památka Opatřilka - Červený lom. Podle magistrátu je neúčelné, aby byla dvě sousedící cenná území chráněna zvlášť. Podmínkou pro nabytí účinnosti nové rezervace je podle dokumentu to, aby ministerstvo životního prostředí zrušilo platnost té původní tak, aby neexistovaly obě zároveň. Obdobným způsobem magistrát v roce 2018 rozšířil rezervaci Chuchelský háj na zhruba dvojnásobek.

Rozšíří se také dosavadní ochranné pásmo kolem rezervace, které znamená vyšší dohled nad stavební činností, terénními úpravami, používáním chemie nebo způsobem hospodaření v lese. V samotných přírodních rezervacích nelze dělat terénní úpravy, změny vodního režimu, používat hnojiva a jiné chemické látky bez souhlasu úřadu, který má ochranu přírody na starosti. V těchto lokalitách je také nezbytné získat souhlas k pořádání sportovních a kulturních akcí mimo zpevněné cesty.

Podle databáze Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky je v České republice 817 přírodních rezervací, které tvoří 0,54 procenta území země. V Praze do této kategorie podle stránek magistrátu spadá 16 území, kromě Prokopského údolí například Divoká Šárka, Chuchelský háj, část Klánovického lesa nebo Radotínské údolí.

Ochrana přírody má v českém právním řádu několik stupňů. Vedle národních parků a chráněných krajinných oblastní, které se vztahují na celostátně významná území s větší rozlohou, existují také menší chráněná území s lokálním významem. Jejich prvním stupněm je přírodní památka, následuje národní přírodní památka, přírodní rezervace a národní přírodní rezervace. Kromě toho existují i nižší stupně ochrany, jako je přírodní park nebo významný krajinný prvek. V metropoli je podle stránek magistrátu celkem přes 90 chráněných území.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist