https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoo-prispiva-na-zachranu-balikpapanskem-zalivu-na-borneu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoo přispívá na záchranu Balikpapanského zálivu na Borneu

15.11.2018 00:15 | PRAHA (ČTK)
Kahau nosatý žije na východě ostrova Borneo v okolí města Balikpapan, ohrožuje ho však rozsáhlé odlesnění kvůli palmovému oleji a také ekologické katastrofy způsobené únikem a požáry ropy.
Kahau nosatý žije na východě ostrova Borneo v okolí města Balikpapan, ohrožuje ho však rozsáhlé odlesnění kvůli palmovému oleji a také ekologické katastrofy způsobené únikem a požáry ropy.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | casen / Pixabay
Pražská zoologická zahrada finančně podporuje projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně cenné území v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo. V deštném pralese o rozloze zhruba 450 kilometrů čtverečních žije asi 2000 opic kahau nosatých. Projekt pod českým vedením trvá od roku 2007, kvůli nedostatku financí hrozilo ale jeho ukončení. Včera to sdělila mluvčí zahrady Lenka Pastorčáková.
 

Projekt zahrnuje výzkumné aktivity, environmentální výchovu ve školách, veřejné kampaně i vyjednávání o vyhlášení Balikpapanského zálivu novou přírodní rezervací. Tamní pobřežní mangrovy a lesy jsou domovem řady dalších ohrožených živočichů, včetně orangutanů nebo medvědů malajských.

"Na odměny pro pracovníky provádějící monitoring v terénu, náklady na provoz lodí či administraci projektu jsme z našeho sbírkového konta ´Pomáháme jim přežít´ vyčlenili 31.800 Kč měsíčně," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Věří, že se projekt vedený primatologem Stanislavem Lhotou podaří udržet, a snad také zachránit cenné území. Podle mluvčí by zoo měla projekt finančně podporovat 12 měsíců.

Kahau nosatý je primát, přezdívaný kvůli svému výraznému nosu "pivař z Bornea". Žije na východě ostrova Borneo v okolí města Balikpapan, ohrožuje ho však rozsáhlé odlesnění kvůli palmovému oleji a také ekologické katastrofy způsobené únikem a požáry ropy.

"Pokud se nám podaří zachránit životní prostředí kahau, zvýší to i šanci na přežití mnoha dalších druhů a současně na zachování živobytí obyvatel tradičních rybářských vesnic, kterým zdravé mangrovy zajišťují bohaté úlovky ryb a korýšů," dodal organizátor projektu a výzkumný pracovník ústecké zoo Stanislav Lhota.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist