https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazska-zoologicka-zahrada-ma-nove-nejohrozenejsi-jeraby-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražská zoologická zahrada má nově nejohroženější jeřáby na světě

31.3.2023 00:59 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada v Troji nově chová nejohroženější jeřáby na světě, dva samce jeřábů bílých mohou návštěvníci spatřit ve venkovní voliéře expozice ptačích mokřadů. Zoo Praha má tak největší kolekci jeřábů v Česku.
 

"Dva mladí samci dorazili do Zoo Praha z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu (EEP). Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry," uvedl kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Zoo Praha nové jeřáby umístila do první venkovní voliéry expozičního celku ptačích mokřadů, kde jsou s dalšími příbuznými druhy. Od těch je odlišuje sněhobílé zbarvení s černými letkami na křídlech a červenými znaky na nohou a obličeji.

Podle Vaidla jsou však bezmála roční samci dosud místy světle hnědí a bílého zbarvení by měli dosáhnout až po druhém roce věku. "Návštěvníkům se tak nabízí zcela unikátní možnost spatřit tento vzácný druh v mladistvé podobě," řekl.

Domovinou jeřába bílého je Sibiř v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska poblíž vodních zdrojů, na které je vázán. V současnosti se jeho počty v přírodě pohybují okolo tří až čtyř tisíc jedinců. Hrozbou pro tento druh je vysychání mokřadů na zimovištích v důsledku odklánění a přehrazování vodních toků, rozšiřování lidského osídlení nebo otrava pesticidy. Už v roce 1988 byl zařazen na Červený seznam IUCN, kde se nyní jako jediný z jeřábů nachází v kategorii kriticky ohrožených druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.3.2023 18:29
Nádherní ptáci! V Německu se jim daří, snad tomu bude podobně i u nás. Další příklad potřebnosti zooparků.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist