https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazske-radnice-zadaji-ukonceni-vyroby-krmiva-v-chrastanech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské radnice žádají ukončení výroby krmiva v Chrášťanech

27.9.2019 00:11 | PRAHA (ČTK)
Rada městské části Praha 13 požaduje kvůli zápachu okamžité ukončení výroby krmiva pro zvířata v provozovně Vafo v Chrášťanech, usnesla se tento týden. / Ilustrační foto
Rada městské části Praha 13 požaduje kvůli zápachu okamžité ukončení výroby krmiva pro zvířata v provozovně Vafo v Chrášťanech, usnesla se tento týden. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rada městské části Praha 13 požaduje kvůli zápachu okamžité ukončení výroby krmiva pro zvířata v provozovně Vafo v Chrášťanech, usnesla se tento týden. Starostka Řep Jitka Synková (ODS) chce podle mluvčího radnice Jiřího Holuba radě obdobný návrh předložit v pátek. Zličín podal na firmu žalobu, stejnou námitku podávají Řeporyje, které uvažují také o uskuteční guerillové akce, uvedl starosta tamní radnice Pavel Novotný (ODS). Vedení dotčených městských částí včetně Prahy 6 se ve středu sejde, aby se poradilo o dalším postupu.
 

Marketingový ředitel firmy Vafo Martin Šámal včera napsal, že jako jediný producent krmiv v Evropě používá dva stupně čištění vzduchu studenou plazmou, což je dobrovolná inicitiva a investice ve výši 68 milionů korun, která je důkazem odpovědnosti k okolí a snahy o bezproblémovou koexistenci výroby s rezidenční zástavbou.

Zápach z továrny v Chrášťanech obtěžuje obyvatele několika pražských městských částí dlouhodobě. Firma navíc loni požádala Středočeský kraj o rozšíření výroby, který to povolil. Hlavní město se proti rozhodnutí dvakrát odvolalo. "Ministerstvo životního prostředí v rámci odvolacího řízení potvrdilo naše argumenty a vrátilo věc k novému projednání. Nyní čekáme na výsledek druhého odvolacího řízení," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stávající výroba není vyřešená, proto není možné ji ještě rozšiřovat. Šámal se proto nechce nyní ke krokům Prahy 13 vyjadřovat, aby nevstupoval do rozhodování úředníků, sdělil.

V menší míře se se zápachem potýká také Praha 6. Právě starosta Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval ostatní představené radnic ke společnému jednání. "Řeším to i se senátorem Jiřím Růžičkou, který je senátorem i pro Zličín a Řepy," uvedl.

Firma Vafo opakovaně tvrdí, že plní limity stanové normami a zákony. Výroba v Chrášťanech používá čtyři stupně čištění odpadního vzduchu, které odstraňují zhruba 92 procent pachových stop, uvedl Šámal.

Proti rozšíření výroby se minulý týden před ministerstvem životního prostředí konala demonstrace. S cílem sdružit občany, které zápach z továrny obtežuje, letos vznikl spolek Praha pro život.

Vafo vyrábí krmivo pro psy, kočky a hlodavce. Své produkty vyváží do 70 zemí světa. Kromě Chrášťan u Prahy má závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

28.9.2019 09:00
Prosperující výroba levičákům zapáchá. Oni potřebují bídu a nezaměstnanost, aby je lidi volili.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist