Pražským vodohospodářům bude zřejmě chybět 120 milionů
Zcela jistě se nedostatek plánovaných financí nedotkne Karlína, kde by měla v příštím roce skončit komplexní rekonstrukce vodohospodářského řádu. Ta je financována z půjčky Evropské investiční banky a podmínkou jejich čerpání je dodržování rozsahu a termínu prací. Které plánované akce se naopak neuskuteční, zatím Kynkorová neví. Město Praha jako 92procentní akcionář PVS ještě musí schválit investiční plán společnosti.
Nárůst vodného a stočného pouze o inflaci mrzí kromě PVS především provozovatele pražské vodohospodářské infrastruktury Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejichž 100 procentním vlastníkem je francouzská společnost Vivendi Water. Tyto dvě společnosti spolu dohodly navrhované navýšení zmiňovaných komodit o 6,5 procenta. Podle PVK nárůst směřoval především k vytvoření většího objemu finančních zdrojů na nájemné, které je v plném rozsahu k dispozici městu na rozvoj infrastrukturního vodohospodářského majetku v jejím vlastnictví.
Obě společnosti přijdou nižším nárůstem o část plánovaných financí. Vinu za rozhodnutí radních ale vidí PVK právě na straně PVS. Ta není podle předsedy představenstva PVK Philippa Guitarda zcela funkční a nedokázala v daném problému dostatečně informovat pražské radní. Část činnosti PVS, především opravy a havárie, by PVK podle mluvčí Marcely Dvořákové zvládla zajistit vlastními silami a hospodárněji.
PVS by se měla podle PVK dokázat transformovat do podoby Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která s 28 pracovníky spravuje vodohospodářský majetek 452 obcí severočeského regionu a bezproblémově spolupracuje s provozovatelem. "Našich zhruba 80 zaměstnanců rozhoduje a dozoruje narozdíl od SVS investiční akce i nepeněžní plnění PVK za zhruba dvě miliardy ročně," uvedla Kynkorová.
Nejasnost vztahů mezi PVS a PVK a mechanismů výpočtu vodného a stočného přiznali i noví radní v odůvodnění neschválení nárůstu vodného a stočného. Proto si nechali vypracovat jejich analýzu a zadají audit v PVK.
"Analýza vztahů rozpočtů PVS a PVK je jistě složitější cesta než zvyšování vodného a stočného, ale vůči Pražanům odpovědnější," podotkl k možnému nedostatku financí na opravy a investice ve vodohospodářství primátor Prahy Pavel Bém. Podle radního Miloše Gregara, který má vodovody a kanalizace v kompetenci, bude i tak pro příští rok dostatek prostředků na nutné a dostatečně projektované opravy.
reklama