https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsti-straznici-vykazali-sankare-a-lyzare-z-petrina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští strážníci vykázali sáňkaře a lyžaře z Petřína. Vedení Prahy chce městskou vyhlášku změnit Aktualizováno

9.2.2021 17:03 | PRAHA (ČTK)
Chováním ve veřejné zeleni v Praze se zabývá vyhláška města, jež uvádí, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. "Místa jsou přesně vymezena. Neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude," uvedla Seifertová.
Chováním ve veřejné zeleni v Praze se zabývá vyhláška města, jež uvádí, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. "Místa jsou přesně vymezena. Neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude," uvedla Seifertová.
Pražští strážníci vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Pokuty strážníci nerozdávali a vše řešili domluvou. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Vedení Prahy chce městskou vyhlášku, která sáňkování a jízdu na běžkách v parcích a zahradách, změnit. ČTK to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
 

"Dnes dopoledne na Petříně v místech, kde je to zakázáno, bobovalo asi 40 dětí v doprovodu sedmi dospělých osob. Hlídka je na porušení vyhlášky pouze upozornila, stejně jako další přítomné lyžaře a snowboardisty. Žádné sankce v podobě pokut nebyly ze strany strážníků doposud uděleny," uvedla Seifertová.

Chováním ve veřejné zeleni v Praze se zabývá vyhláška města, jež uvádí, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu. "Místa jsou přesně vymezena. Neznamená to tedy, že je tato činnost zakázána všude," uvedla Seifertová. Za porušení vyhlášky může dát strážník na místě pokutu do 10 000 korun. Podle mluvčí ale strážníci posuzují každý případ individuálně podle jeho závažnosti. Dětem do 15 let pokuta nehrozí.

Petřín a Petřínské sady strážníci kontrolují pravidelně. "Během posledních dnů jsme zde neřešili žádné protiprávní jednání represí, ale pouze upozorněním. Také jsme nepřijali ani žádná oznámení v souvislosti s touto činností v uvedené oblasti," uvedla mluvčí.

"Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Ukázalo se, že existuje 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Vyhlášku bude nutné aktualizovat," uvedl Hřib.

Podle primátora je naopak dobře, že děti v současném období pandemie nemoci covid-19, kdy jsou zavřené školy, tráví čas venku na čerstvém vzduchu. "Je skvělé, že v Praze po několika letech napadlo dostatek sněhu a děti mohou sáňkovat i v Praze, místo toho, aby přejížděly na hory do jiných krajů. U nás na sídlišti na Jižním městě v centrálním parku se sáňkuje ostošest," uvedl Hřib.

Jako nešťastné označil vyjádření některých členů vlády o tom, že lyžovat na Petříně není v souladu se zákonem. "Nelegální je podle vládních opatření tak maximálně čtyřbob bez roušek po deváté hodině," dodal. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v médiích uvedl, že lyžování na Petříně není v souladu se zákonem a městská policie by měla zasáhnout.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

9.2.2021 20:09
To, co si dovolil Hamáček v souvislosti se sáňkováním dětí si nikdy nedovolil ani Klement Gottwald a snad ani Stalin v Moskvě. Takoví zdeúřední blbové nám tady po listopadu 1989 vyrostli a dostali se dokonce do politiky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 21:58 Reaguje na Jiří Daneš
Teď se na ČT2 dívám na vrcholné německé činitele z dob druhé světové války a jako kdybych viděl Hamáčka.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 21:56
Neskutečná buzerace. Místo aby byli politici rádi, že si někteří lidi našli nějakou příležitost k odreagování v současné ponuré době, tak je ještě více buzerují. Přitom titéž politici mají na hlavě másla více než dost. Příkladů o porušování pravidel v lockdownu těmito kriplíky by se našlo více než dost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.2.2021 09:25
Primátor Hřib se nechal slyšet, že tu idiotskou vyhlášku, na základě které měšťáci vyháněli sáňkující a lyžující lidi pryč, nechá zrušit. To jsem zvědavý, na čem se teď bude odpravovat generál Hamáček.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist