https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-40-lety-se-z-tankeru-amoco-cadiz-vylilo-do-more-230-000-tun-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 40 lety se z tankeru Amoco Cádiz vylilo do moře 230 000 tun ropy

16.3.2018 13:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
U malého přístavu Portsall nedaleko Brestu ztroskotal ropný tanker Amoco Cádiz (na obrázku), který přepravoval 230.000 tun kuvajtské ropy. Zhruba 14 tisíc dobrovolníků bojovalo s následky havárie. Únik ropy do moře způsobil úhyn přibližně 37 tisíc ptáků a 6400 tun ústřic.
U malého přístavu Portsall nedaleko Brestu ztroskotal ropný tanker Amoco Cádiz (na obrázku), který přepravoval 230.000 tun kuvajtské ropy. Zhruba 14 tisíc dobrovolníků bojovalo s následky havárie. Únik ropy do moře způsobil úhyn přibližně 37 tisíc ptáků a 6400 tun ústřic.
16. března 1978 se nedaleko francouzského pobřeží stala jedna z nejhorších námořních ekologických katastrof. U malého přístavu Portsall nedaleko Brestu ztroskotal ropný tanker Amoco Cádiz, který přepravoval 230.000 tun kuvajtské ropy. Loď dlouhá 335 metrů se rozlomila a do moře unikla ropa, která zamořila pobřeží Bretaně v délce 360 kilometrů.
 

Loď jela na pravidelné trase z Perského zálivu do holandského přístavu Rotterdam. 15. března míjela západní pobřeží Francie a v tom ji zastihla prudká bouře. Vysoké vlny poškodily plavidlo a Amoco Cádiz byl hnán k mělčinám. Loď nejprve narazila do korálového útesu, kvůli čemuž voda zatopila strojovnu. Po chvíli následoval další náraz do skaliska, to způsobilo protržení ropných nádrží. Pobřeží bylo plné ropy. Posádka byla evakuována a vrak lodi nakonec odpálili náložemi.

Zhruba 14 tisíc dobrovolníků bojovalo s následky havárie. Únik ropy do moře způsobil úhyn přibližně 37 tisíc ptáků a 6400 tun ústřic. Z následků havárie se příroda začala vzpamatovávat až po 7 letech.

Za způsobené ekologické škody byla zažalována americká firma Amoco Transport Company, vlastník liberijského havarovaného tankeru Amoco Cádiz. Teprve v roce 1990 rozhodl soud o vyplacení odškodného ve výši 1,257 miliardy franků (zhruba 192 milionů eur), tedy necelou polovinu požadované sumy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist