https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-deseti-lety-se-narodilo-prvni-sloni-mlade-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před deseti lety se narodilo první sloní mládě v Praze

11.2.2023 00:50 | PRAHA (ČTK)
Slonice Sita z pražské zoo ještě coby jednotunové mládě
Slonice Sita z pražské zoo ještě coby jednotunové mládě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Vůbec první sloní mládě se v Praze narodilo před deseti lety, 11. února 2013. Slonice Donna, která tehdy do zdejší zoo přišla už ve vysokém stadiu březosti, porodila samici Situ. Tento přírůstek byl teprve třetím živě narozeným slůnětem v zahradách v Česku, sloni se narodili také v zoologických zahradách v Ostravě a ve Zlíně.
 

Sloni patří k nejoblíbenějším zvířatům v zoologických zahradách, jejich chov se ovšem v těch českých dlouho nedařil. Zlom přišel teprve v březnu 2011, kdy se v Ostravě narodil první sameček. Na svět ovšem přišel předčasně a také kvůli nezkušenosti jeho matky Vishesh neprospíval. Mládě od počátku pilo od matky jen málo mléka a po celou dobu ho ošetřovatelé dokrmovali náhražkou. Přes všechnu snahu mládě prakticky nepřibíralo a po necelých dvou měsících uhynulo. V té době ovšem v ostravské zoo měli již druhé slůně, samičku Rashmi narozenou v dubnu 2011, která dopadla mnohem lépe.

Po narození sloní slečny Sity v roce 2013 zaznamenala pražská zoo další úspěch v roce 2016, kdy se narodil sameček, který posléze dostal jméno Maxmilián. Jednalo se o první mládě slonů, které se ve více než osmdesátileté historii chovu slonů v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy získala něco přes rok starého slona indického Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických.

Největší suchozemské savce chovají od roku 2003 také ve Zlíně, přičemž namísto v Evropě obvyklejších a ovladatelnějších slonů indických se v tomto případě jedná o ty africké. Zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé nicméně později začali připravovat samice na inseminaci. První slůně ovšem přišlo v roce 2018 na svět mrtvé, což je v případě slonic prvorodiček poměrně obvyklé. Neúspěch ale zlínské chovatele neodradil a v červnu 2021 se narodil slonici Kali zdravý vitální sameček, první mládě slona afrického v ČR.

Pavilon slonů má také zoo v Liberci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

11.2.2023 09:28
No jo, no a co Herpes virus?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist