https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-dvema-mesici-vypukl-v-c.svycarsku-nicivy-pozar-sprava-dal-scita-skody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před dvěma měsíci vypukl v Českém Švýcarsku ničivý požár, správa dál sčítá škody

25.9.2022 02:05 | HŘENSKO (ČTK)
Zdroj | HZS ČR
Před dvěma měsíci vypukl v národním parku České Švýcarsko nejrozsáhlejší lesní požár v historii ČR. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní, poté ještě déle než měsíc hlídali požářiště dobrovolné jednotky a strážci parku, kteří teď procházejí park a evidují další poškození. Oheň kromě stromů a skalních útvarů v rezervaci poničil i informační cedule či automatické sčítače. Několikamilionovou škodu pak způsobil na záchytných bariérách, kterou by však mohla pokrýt pojistka. Celkové škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí správy Richard Nagel.
 

Správa požádala o dotaci 65 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí ČR. "Práce, které teď provádíme, hradíme z našeho rozpočtu. Samozřejmě u těch větších akcí se bez nějakého příspěvku neobejdeme," uvedl Nagel. Opravu bariér, kterou zajistí specializovaná firma z Chomutova, by měla podle mluvčího pokrýt pojistka.

Soutěsky řeky Kamenice jsou podle geologů nebezpečné a v letošní sezoně se neotevřou. Zda lodičky poprvé vyjedou 1. dubna, jak by si přál starosta obce Hřensko, která atrakci provozuje, také zatím není jasné. Geologové také musí udělat průzkum v lokalitě Hluboký důl, kde vede cyklotrasa. Značné škody požár napáchal i na oblíbené Gabrielině stezce, která spojuje Mezní Louku s Pravčickou bránou. Už 1. října se ale možná otevře cesta na Pravčickou bránu ze Hřenska. Tam geologové a těžaři pracovali poslední tři týdny. Odstraňovali poškozené stromy a uvolněné kameny. Zámeček Sokolí hnízdo zůstane nejspíš zavřený, požár totiž poškodil elektrické rozvody.

"Tady jsou podél cesty ohromné balvany, ty tu jsou po řízených shozech, které tady prováděla naše skalní četa ve spolupráci s geologickou službou České republiky," popsal strážce parku Miroslav Rybář. Stezku po obou skalách lemují prudké svahy, balvany a skaliska. Těžaři se zas vypořádávají s torzy spálených stromů. Shozené balvany se zřejmě ponechají na místě, vytěžené stromy se z části prodají, část se naštěpkuje. Přímo na stezce pak ještě shořelo zábradlí, sčítač návštěvníků a informační cedule, poničená je i přístupová cesta.

U požáru, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení. Obec Staré Křečany na Děčínsku chce kvůli požáru podat žalobu na neznámého pachatele. Soudit se chtějí i obyvatelé osady Mezná, kde shořely tři domy, vedení správy parku podle nich mohlo ničivému požáru zabránit. Park vinu odmítá. Po vypuknutí požáru se v národním parku a jeho okolí zastavil turistický ruch, odhad ztrát podnikatelů podle nedávného vajádření hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) převýšil půl miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.9.2022 10:18
A ke kterým se přizná ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist