Před patnácti lety se Prahou prohnala velká voda. Až do konce září ji na Kampě připomíná výstava
Povodeň, která Prahu v srpnu roku 2002 postihla, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější povodní v novodobé historii města. Dvě mimořádně vydatné vlny srážek zasáhly 6. až 7. srpna a 11. až 12. srpna postupně celé území povodí Vltavy a výška hladiny vodních toků protékajících hlavním městem v řadě případů přesáhla povodňové značky nejvyšších zaznamenaných povodní v historii.
Povodeň trvala od 8. do 19. srpna. Zasáhla více než 5,8 procenta rozlohy města, navíc místa s nejhustší či důležitou městskou infrastrukturou i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou. Povodní byly postiženy městské části Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, Suchdol, Lysolaje, Chuchle, Radotín, Zbraslav, Lipence a Troja. Z těchto městských částí bylo evakuováno 48 470 osob. Nejpostiženějšími městskými částmi byly Praha 7 a Praha 8.
„Tehdy začala naše cesta k Praze daleko lépe připravené na přírodní katastrofy a z jejich tehdejších zkušeností čerpáme vlastně dodnes,“ uvedla primátorka Prahy Adriana Krnáčová.
„Přál bych si, abychom v případě, že se s velkou vodou ještě setkáme, dokázali naše dosavadní zkušenosti i zkušenosti našich předchůdců využít tím nejlepším možným způsobem. K plné součinnosti a ke vzájemné ochraně,“ dodal radní pro oblast bezpečnosti Libor Hadrava.
Celková výše škod činila téměř 30 miliard korun, z toho 15 miliard na majetku města, včetně 7 miliard škod na metru. Na území hlavního města naštěstí nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech. Výstava je přístupná od 10. srpna a potrvá až do 30. září.reklama