https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-rokem-uhynul-posledni-samec-nosorozce-severniho-bileho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před rokem uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

18.3.2019 06:00 | NAIROBI/PRAHA (ČTK)
Nosorožec Sudán, který uhynul před rokem, 18. března 2018, byl posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého.
Nosorožec Sudán, který uhynul před rokem, 18. března 2018, byl posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Stejskal / Safari Park Dvůr Králové
Nosorožec Sudán, který uhynul před rokem, 18. března 2018, byl posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého. V posledních letech žil přibližně pětačtyřicetiletý Sudán v keňské rezervaci Ol Pejeta a byl utracen kvůli zhoršení zdraví. Zvíře patřilo zoo Dvůr Králové nad Labem, kde pobývalo v letech 1975 až 2009. Pro zahradu jej spolu s dalšími pěti nosorožci získal z odchytu v jižním Sudánu někdejší ředitel zoo Josef Vágner.
 

V Keni dál žije Sudánova dcera Najin a její dcera Fatu. Ani jedna z nich však již není schopna odnosit mládě. Obě také patří zoo Dvůr Králové, která je do Keni spolu se Sudánem a dalším samcem Sunim (uhynul v roce 2014) s cílem záchrany druhu odvezla v roce 2009. Odborníci věřili, že v přirozeném prostředí by se mohli přirozeně rozmnožit. Ve volné přírodě je tento druh považován za vyhynulý.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žilo ještě v roce 1960 na Zemi přes 2000 kusů severního poddruhu bílého neboli tuponosého nosorožce. O dvacet let později, v roce 1980, žilo kvůli útokům pytláků už jen 15 zvířat. Naopak nosorožec jižní bílý je příkladem úspěšného snažení ochránců přírody.

Loni v červenci zoo ve Dvoře Králové oznámila, že mezinárodnímu týmu vědců se podařilo uměle vyvinout embryo nosorožce, což je průlomový krok k záchraně ohroženého druhu nosorožce severního.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist