https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/premier-cr-ma-zasoby-plynu-na-dva-letni-mesice-jedna-o-jejich-doplneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Premiér: ČR má zásoby plynu na dva letní měsíce, jedná o jejich doplnění

29.4.2022 01:13 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko má nyní podle premiéra Petra Fialy (ODS) zásoby ropy na tři měsíce, zásoby plynu na dva letní měsíce a zásoby jaderného paliva na dva až tři roky. Fiala to uvedl ve Sněmovně při interpelacích. Reagoval tak na dotazy poslanců, které se týkaly energetické soběstačnosti ČR v souvislosti s tím, že Rusko přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku, které za něj odmítly platit v ruské měně.
 

Fiala uvedl, že zásoby ropy nyní stačí 94 dnů, přičemž případný výpadek by trvalo nahradit z jiných než ruských zdrojů zhruba 30 až 40 dní. Zásoby plynu v tuzemských zásobnících by podle premiéra vystačily na dva letní měsíce. "Budeme dělat všechny kroky, abychom zásobníky naplnili před příští zimou," uvedl ministerský předseda.

Jaderná elektrárna Temelín má podle premiéra zásoby jaderného paliva na dva roky, Jaderná elektrárna Dukovany na tři roky. Fiala připomenul, že jaderné palivo pro temelínskou elektrárnu do budoucna nebude posílat Rusko, ale dodavatelé z Francie a USA.

Česku se podle Fialy podařilo prosadit v rámci EU potvrzení, že bude zajištěna energetická bezpečnost členských států, které se budou dělit o zásoby plynu. Prosazuje také, že jednotlivé státy si mohou samy určovat podobu svého energetického mixu a že jaderná energie bude patřit k podporovaným čistým zdrojům energie.

V případě plynu je Česko podle Fialy v jiné situaci než Polsko a Bulharsko, které mají přímé smlouvy s ruským Gazpromem. Gazprom dodávky do těchto dvou zemí ve středu přerušil. Do Česka proudí plyn podle Fialy na základě nákupů na krátkodobých a spotových trzích v západní Evropě. "Tam Rusko nedokáže úplně rozpoznat, který plyn půjde do České republiky," uvedl. Problém by podle premiéra nastal, kdyby Rusko zastavilo dodávky do západní Evropy, zejména do Německa. "Jsme na konci všech tras, kterými je veden plyn, a bohužel nejsme přímořskou zemí a nemáme terminály na zkapalněný zemní plyn," podotkl Fiala.

V případě dlouhodobého přerušení dodávek plynu by řešení podle něho nebylo jen na samotném Česku. Česko patří k evropským zemím, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé.

Fiala také poslance ujistil o tom, že v případě hnědého uhlí by poptávka měla být uspokojena. Pokud jde o černé uhlí, které se dováží z Polska, panuje podle premiéra riziko, že severní soused své dodávky omezí kvůli válce na Ukrajině. Při své páteční návštěvě Varšavy chce proto jednat se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým o tom, aby Polsko dodávky černého uhlí do Česka nekrátilo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

29.4.2022 19:36
By mě zajímal puvod toho metanu co se bude tlačit do zasobníku.Snad jej naveze Fiala v pet flaškach z Kataru.
Odpovědět
sv

s v

2.5.2022 21:35 Reaguje na karel krasensky
Na to se musíš zeptat tvého gurua agenta bureše, který odmítl multimiliardovou evroposkou dotaci na plynové propojení s polskem a jejich LNG terminál.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.4.2022 09:30
Plyn na dva letní měsíce znamená co? Že na zimní měsíce ho je na týden?
Tož zásoba jako hrom hodna pochvaly a uklidnění občanů, že nezmrznou.
Odpovědět
sv

s v

2.5.2022 21:36 Reaguje na Břetislav Machaček
To je desetkrát větší zásoba než ta, na kterou se zmohl agent bureš, machačku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist