https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/premier-odpurce-vystavby-spalovny-u-melnika-nepodpori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Premiér odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří

14.12.2018 00:20 | HORNÍ POČAPLY (ČTK)
Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. / Ilustrační foto
Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. / Ilustrační foto
Premiér Andrej Babiš (ANO) odpůrce výstavby spalovny u Mělníka nepodpoří. V říjnu jej v dopise vyzvali, aby dodržel svůj slib, že stavba nebude, pokud si ji obce nebudou přát. Následně Babiš odpůrcům stavby odpověděl, že záměr je pro životní prostředí akceptovatelný a že v budoucnu přispěje v lokalitě ke snížení emisí o 80 procent oproti současnému stavu. Včera to sdělil tiskový mluvčí organizace Arnika Jiří Kaňa.
 

"Premiérova odpověď nás velmi zklamala. Jsme přesvědčeni, že spalovna a zvýšená doprava budou pro velmi zkoušený region znamenat další zátěž. To rozhodně není environmentálně akceptovatelné řešení," uvedla Hana Beranová z Ekozahrady Pod Věží, členka petičního výboru STOP spalovně Mělník.

Premiér v březnu přislíbil respektovat názor obyvatel a řekl: "Když to ty obce nebudou chtít, tak se to tam nepostaví." V regionu jsou proti stavbě tisíce obyvatel, často se však neobávají přímo samotného zařízení, ale nárůstu nákladní dopravy, která s jeho provozem bude souviset. Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas s posudkem vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu spalovny. Posudek připouští, že v místě není k dispozici vyhovující silniční dopravní infrastruktura. "Mohu Vás ujistit, že jako předseda vlády budu nadále celou situaci monitorovat a sledovat, zdali jsou přísně nastavené limity EIA v plném rozsahu dodržovány," napsal v odpovědi Beranové Babiš. Zástupci obcí u Mělníka se obávají, že nové silnice nebudou dřív než plánovaná spalovna, která má začít fungovat od roku 2024.

Kapacita spalovny má být 320.000 tun ročně. Středočeské hejtmanství dalo zpracovat studii dopravního řešení. Vyplynulo z ní, že stavba spalovny by si vyžádala vznik nových silnic i mostu přes Labe. Pro ty se také chystá dokumentace, ale podle zástupců obcí nejsou nové dopravní projekty zanesené v územních plánech a chybí projektová dokumentace pro stavbu silnic, proto jsou zástupci obcí k jejich dokončení před rokem 2024 skeptičtí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2018 13:12
Spalovna odpadu sníží emise v oblasti o 80%??? Tak na tohle tvrzení bych si rád poslechl odbornou argumentaci..........
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

14.12.2018 18:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak to rozhodl pan Babiš, proto to tak musí být. K čemu odborná argumentace?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.1.2019 12:32 Reaguje na Jaroslav Štemberk
asi tak..
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2018 09:37
@Lukáš Kašpárek
Pokud bude teplo využíváno k dálkovému vytápění a odpadne tím provoz lokálních topenišť s daleko horšími exhalacemi, tak by to mohlo řádově sedět. Záleží taky na tom, jak ty exhalace počítáte.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist