Přes 40 ekologických aktivistů blokovalo pražskou magistrálu
Protestu se podle policie zúčastnilo 40 až 50 aktivistů. Policisté je vyzvali, aby přestali blokovat dopravu. Když výzvy neuposlechli, účastníky blokády z přechodu odnesli. "Některé, kteří se k zemi připevnili lepidlem, jsme museli odlepit," řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Všichni jsou podezřelí z přestupku. Po dobu blokády policisté odkláněli dopravu přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici, dodal mluvčí.
Mluvčí hnutí Martin Vrba řekl, že na akci očekává účast asi 500 lidí, blokády se podle něj mělo původně zúčastnit asi sto lidí. Jde o další ze série akcí, kterými chce hnutí Extincion Rebellion prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Větší blokádu v Praze hnutí chystá na jaře.
"Jsme nenásilní, ale rozhodně nechceme vyvolávat pasivismus, ten už si nemůžeme dovolit. Požadujeme konec doby uhelné do roku 2025, protože Pařížská dohoda není dostačující," řekl Vrba. Pařížská dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN počítá s globálním omezením skleníkových plynů do roku 2020. Americký prezident Donald Trump ale například v červnu 2017 oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují.
Program dnešního happeningu má několik zón - Říkejte pravdu, Jednejte okamžitě, Přednášky a tréninky, Rodinná zóna a Otevřená pléna. Promluvili v nich odborníci na ekologii, vědci nebo zástupci Amnesty International či aktivisté z řad občanů. Umělecká část festivalu nabídla divadelní představení, workshopy, a umělecké performance.
Akce ekologických aktivistů připadla na den, kdy se v katedrále svatého Víta konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta a v zemi byl vyhlášen den smutku. "Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity ale nemůžeme přerušit. Karel Gott prožil dlouhý a bohatý život a zemřel pokojně ve spánku. To je něco, čeho se nám a našim dětem možná nedostane," uvedli pořadatelé v prohlášení.
Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech od začátku týdne, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika australských městech. Česká odbočka hnutí dříve například poukázala na klimatickou a ekologickou krizi rozvěšením oblečení na téměř dvacítce míst v Praze, protestovali také při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády. Minulý čtvrtek uspořádala happening na náměstí Republiky a minulý pátek před budovou energetické společnosti ČEZ, kdy policie zadržela jednoho z demonstrantů. Přes den dvakrát zablokovali pražské silnice a odpoledne protestovali také na Staroměstském náměstí.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jan Šimůnek
14.10.2019 07:06Je vidět, že naše populace má pořád vyšší úroveň vzdělání než v původně západních zemích, kde školství zdegenerovalo na "budeme se učit, když se nám bude chtít a co se nám bude chtít", takže nejsou výjimkou ani negramotní nebo pologramotní maturanti (vysoké školy musejí pro prváky zařazovat kursy čtení a psaní). Podpora těchto lidí je v důsledku toho u nás (a situace bude asi dost podobná i v dalších zemích bývalého východního bloku) podstatně nižší než na tom "slavném" západě.
A je dobře, že policie zatím stojí na straně normálních lidí, zákona a pořádku. Předpokládám, že časem dostane Babiš z brusele kartáč.
Jaroslav Olšanský
14.10.2019 08:26Jan Škrdla
14.10.2019 12:44Navíc s tím úhlíkam je to úponě jinak, ve třetihorách to bylo uhlíku v ovzduší přes 2000ppm -a také to žádnou klimatickou katastrofu nepřineslo, tedy dnešních 400ppm je tak akorát a chtělo by to trochu přidat, protože při 150ppm CO2 v atmosféře budou hynout rostliny. Tedy více uhlíku do ovzduší znamená více života.