https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prezident-pavel-podepsal-zakon-umoznujici-vznik-komunit-pro-sdileni-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident Pavel podepsal zákon umožňující vznik komunit pro sdílení energie

22.12.2023 18:47 (ČTK)
Fotovoltaické panely na střeše domu
Fotovoltaické panely na střeše domu
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pujanak / Wikimedia Commons
V Česku budou moci do budoucna vznikat energetické komunity, které budou moci mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Bude také možné sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Příslušnou novelu energetického zákona, přezdívanou Lex OZE II, podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad. Novinka má mimo jiné omezit závislost na fosilních palivech.
 

Podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) posílí tato novinka energetickou nezávislost každého občana i celé společnosti, umožní snížit výdaje za energie a pomůže i životnímu prostředí.

Členové takové komunity si budou vyrábět energii z obnovitelných zdrojů a navzájem ji sdílet. Novela zákona zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, které se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a budou registrovány na Energetickém regulačním úřadu, bude společná výroba energie například solárními nebo větrnými elektrárnami a její následné sdílení mezi členy. Půjde třeba o domácnosti, obce, školy, úřady nebo podniky.

Hlasovací práva členů komunit budou omezena. Každý z nich bude mít maximálně desetinový podíl. Členy komunity budou moci být i takové obecní nebo krajské příspěvkové organizace, které jsou podnikem. Vláda v návrhu dočasně omezila rozsah a regionální působnost společenství na 1000 odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení má platit do 30. června 2026.

V této souvislosti má vzniknout také Elektroenergetické datové centrum, které bude sledovat výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě. Naplno by mělo začít fungovat od poloviny roku 2026. Novela zavádí takzvané součtové měření pro fakturaci elektřiny místo dosavadního fázového měření.

Novela energetického zákona zavádí i institut takzvaného zranitelného zákazníka, který bude ve srovnání s jinými odběrateli více chráněný. Půjde o lidi, kteří ve svém bydlišti využívají zařízení vyžadující nepřetržitou dodávku elektřiny, jehož využívání je nezbytné pro zachování základních životních funkcí. Přesný výčet těchto pomůcek stanoví vláda nařízením. Zranitelný zákazník bude mít například právo na bezplatné upozornění, pokud nebude řádně platit. Má také právo na bezplatné adresné upozornění na omezení nebo přerušení dodávky elektřiny kvůli plánovaným pracím, a to nejpozději 15 dní předem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

24.12.2023 13:10
Komuniste nemohli být,až tak špatní když se k nim přidal i generál Pavel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.12.2023 09:33 Reaguje na karel krasensky
Byli, ale on to nevěděl, bo byl z lapmasácké rodiny a bylo mu 15 let. Co bys po něm asi tak chtěl?
Odpovědět
va

vaber

25.12.2023 12:12
někdo komunity navrhl , někdo je schválil a podepsal,
já bych se zeptal odborníků ,jak bude zaručeno, že když komunita něco vyrobí, bude pří sdílení naprosto stejný výkon někde odebírán, ne stejný ,ale zmenšený o ztráty,
protože pokud toto nemusí být zaručeno ,hlásím se jako sdíleč sám sobě ,někdy něco vyrobím pošlu do sítě a někdy si to spotřebuji ,ještě navíc sít nemusí tento výkon nikam přenášet, pohodička,
je jasné kdo po přijetí zákona ušetří a kdo to zaplatí i součtové měření si prosadili
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist