https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prezident-podepsal-zakon-ktery-ma-usnadnit-vystavbu-dvou-useku-dalnic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prezident podepsal zákon, který má usnadnit výstavbu dvou úseků dálnic

15.11.2021 18:16 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | andreas160578 / Pixabay
Stanovisko ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí bude muset být platné i v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. Půjde hlavně o stavební povolení. Počítá s tím novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kterou podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu prezidenta dnes informoval Hrad. Změna zákona má usnadnit dostavbu dvou úseků dálnic. Jde o D1 v úseku Říkovice - Přerov a D49 Hulín - Fryšták.
 

Poslanecký návrh, který připravili poslanci napříč stranami ještě před volbami, se týká posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, u prioritních dopravních staveb. Jde o prioritní dopravní záměry zavedené novelou zákona o EIA z roku 2016. Vláda je stanovila nařízením, musí se kromě jiného nacházet na transevropské dopravní síti a musely získat územní rozhodnutí do 31. března 2015. MŽP k nim podle zákona vydává závazná stanoviska. Jsou podkladem pro vydání například územního rozhodnutí v navazujících řízeních. Podle zákona musí obsahovat opatření k prevenci, vyloučení, snížení nebo nápravě nepříznivých vlivů na životní prostředí.

Podle nynějšího zákona je stanovisko platné pět let. Schválená změna znamená, že bude muset být platné v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. S návrhem přišla ve Sněmovně skupina poslanců napříč stranami. Nejasnosti v nynějším zákoně představují podle navrhovatelů závažný problém při dostavbě dvou z deseti prioritních dopravních staveb, která ještě nemají vydána všechna potřebná povolení.

Prezident Zeman byl dnes v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. Návštěvy budou moct trvat nanejvýš 30 minut a musí dodržovat stanovená opatření proti šíření epidemie, uvedla nemocnice.

Prezident je v nemocnici déle než měsíc. Zeman byl v posledních dnech na rehabilitačním oddělení, kam za ním jeho blízcí či spolupracovníci až na výjimky nemohli, protože nemocnice zakázala návštěvy kvůli epidemii covidu-19.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

18.11.2021 07:41
Salámová metoda funguje. <rl>
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.11.2021 10:00 Reaguje na rýpal lesní
Jasně funguje. Odpůrci dálnic co si říkají "Ekologové" podávají tak dlouho odvolání až EIA skončí. CBD. Nemyslím že platnost posouzení životního prostředí se za 5 let změní. Je to jen obezlička.
Odpovědět

Radek Čuda

18.11.2021 10:54
Konečně mají obyvatelé Přerova naději na zlepšení životního prostředí.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.11.2021 07:04
Tak prezident pracuje. Krájení salámu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist