Prezidentem se stal Miloš Zeman. Zastánce dostavby Temelína a zásahů na Šumavě
Miloš Zeman nastoupí do svého úřadu 8. března. V dotazníku pro server Ekolist.cz Miloš Zeman uvedl, že bude jednoznačně podporovat dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín. Naopak se označuje za odpůrce solárních a větrných elektráren. „Považuji je za ekonomický nesmysl vzhledem k vysokým dotacím“, vysvětluje Zeman.
Miloš Zeman se dlouhodobě věnuje tématu národního parku Šumava. Podle vlastních slov prosazuje „krásnou zelenou Šumavu, kterou si kvůli zeleným fanatikům nenecháme sežrat kůrovcem“. Podle něj je Šumava hospodářský les nikoliv žádný prales. Proto je podle něj zničení podstatné části Šumavy zelenými aktivisty zločinem proti přírodě. Podle Zemana je také dobře, že došlo k výměně ve vedení národního parku, „kde jsou konečně v čele duševně zdraví lidé“.
Podle Miloše Zemana je dosavadní úprava, která umožňuje účast občanských organizací například na stavebním řízením, přemrštěná, protože jenom brzdí například užitečné dopravní investice.
Miloš Zeman se označuje za eurofederalistu. Podle serveru Novinky.cz slíbil v rámci předvolební kampaně, že na pražském Hradě vztyčí vlajku Evropské unie, což chápe jako vstřícné gesto k EU. Zároveň ale dodal, že by oplátkou chtěl vyjednat spolufinancování výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe, po které podle něj volají české podniky.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Fafnire, - 28. 1. 2013 - Jan ŠimůnekBeneš mohl udělat se sudetskými Němci následné věci:1. Kompletně to vystřílet (jak to udělali všichni, mimo Francouzů a, tuším, Belgičanů). To by teoreticky bylo na Haag, ale asi by to tehdy prošlo a nebyl by žádný SDL (prostě mrtví nekoušou). 2. Pokusit se o civilizovaný odsun na základě etnicity (což je to, co nakonec udělal). Prosím, nesměšovat s divokým odsunem a násilím vůči Němcům hned po válce, pro nás nepochopitelným, nedovedeme si představit předchozích šest let. 3. Udělat z Němců občany podřadné kategorie a takto je dlouhodobě držet (1 generaci?) - asi by se to dost negativně promítlo do morálního stavu národa 4. Pokoušet se o soudní řešení problémů, což by vyústilo jedné ze dvou extrémních situací: A- Skoro nikdo by nebyl odsouzen pro nedostatek důkazů a nechotu Němců svědčit proti sobě navzájem (to, konec konců, vidíme i v současné době, že když "lovci nacistů" vypátrají mezi německými důchodci nějakého válečného zločince, tak je maximální snaha ho osvobodit pro nedostatek důkazů). Tohle by zcela jistě přivedlo k moci komunisty (byl rok 1945, únor 1948 byl tři roky vzdálená budoucnost). B- Postavení před soudy by bylo nerovné na bázi etnicity (např. alibi poskytovaná Němci by nebyla brána v úvahu) - vyústilo by to někam, jako předchozí bod, včetně totálního zk*vení soudů (opět, psal se rok 1948, komunistické soudy, Urválek a spol. byly hudbou budoucnosti) a následně i celého demokratického systému. Osobně jsem přesvědčen, že Beneš bona fide vybral nejméně špatné ze špatných řešení (žádné dobré vinou Němců neexistovalo). Jediné, co se dá Benešovi vytknout, je skutečnost, že nepohlídal potrestání německých "lidových soudců". IMHO každý člen takového tribunálu, kde padl byť i jeden rozsudek smrti (nebo i dlouhodobý pobyt v koncentráku, tomuto ekvivalentní), měl dostat bez pardonu špagát. Od nepotrestání nacistických soudců vede přímá linka k procesům 50. let i k současným aférám v soudnictví (prostě tahle kategorie "takylidí" dostala pocit, že je nepotrestatelná, ať spáchá cokoli). Také by mě zajímalo, zda etnické masakry různě po světě a v Evropě zvlášť nejsou tak trochu motivovány zkušeností s tím, že ten civilizovaný odsun co do následků v podstatě selhal (viz požadavky SDL na likvidaci územní integrity našeho státu), a tudíž se zodpovědní politici přiklánějí spíš k tomu bodu 1. Pak bychom mohli SDL chápat i jako spoluviníky etnických masakrů v bývalé Jugoslávii, nebo třeba i ve Rwandě. |