https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-bource-zlomene-stromy-v-sobotu-v-beskydech-vazne-zranily-dva-turisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při bouřce zlomené stromy v sobotu v Beskydech vážně zranily dva turisty

27.8.2023 19:12 | OSTRAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Při bouřce zlomené stromy v sobotu odpoledne v Beskydech vážně zranily dva turisty. Oba utrpěli těžká poranění a do nemocnic je přepravily vrtulníky letecké záchranné služby. Záchranářům zásahy komplikoval silný vítr a nepřístupný terén, řekl náčelník Radan Jaškovský.
 

"Sobotní odpoledne bylo pro beskydské záchranáře náročné. Bouřka, zlámané stromy a vážná zranění. Dvě lokality, dva komplikované zásahy, a přitom jedna příčina. Silná bouřka, která zasáhla území Beskyd zaskočila mnoho turistů v nezáviděníhodné situaci," uvedl.

První případ se odehrál poblíž Maxovy nádrže. Dva slovenští turisté, muž a žena, které zastihla bouře cestou na Masarykovu chatu se ukryli pod stromem. "Shodou okolností úder blesku tento strom zasáhl a odlomená část spadla na muže. Zaklínila jej a způsobila mu velice vážná zranění. Ještě v průběhu bouře vyrazily záchranné skupiny postiženému na pomoc. Rychlý postup ke zraněnému jim znemožňovalo velké množství spadlých a polámaných stromů," řekl náčelník.

Záchranáři museli cestu vyčistit společně s hasiči. "V průběhu času se bouře uklidnila, a to umožnilo nasazení vrtulníku letecké záchranné služby. Lékař byl ke zraněnému spuštěn za pomoci palubního jeřábu. Muže pak stroj vyzvedl zavěšeného na laně. "Po naložení na palubu vrtulníku byl muž odvezen do traumacentra v Ostravě. Manželka postiženého, která byla přímým svědkem nehody, skončila v péči krizového interventa," doplnil.

Druhý zásah měl podle náčelníka stejného jmenovatele. "Tentokrát se však stala postiženou mladá dívka ze Slovenska. Pád části stromu jí způsobil otřes mozku i poranění hrudníku a břicha," řekl. I v tomto případě záchranářům zásah komplikovalo velké množství popadaných stromů.

"Horská služba nabádá všechny turisty k důslednému plánování túr, s přihlédnutím k aktuální meteorologické situaci a možnostem vyhledání bezpečného úkrytu v případě silných bouřek," dodal Jaškovský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

28.8.2023 07:36
Kdo chce turisti a jejich penize, musí se o nich starat.
Odpovědět
Pe

Pepa

28.8.2023 14:11 Reaguje na Michal Uhrovič
Takže vykácet uhroviči?
Dávat někomu za vinu když něčí strom na horách, který v tu chvíli slouží jako úkryt před bouří, někoho zraní po tom co jej zasáhne blesk, chce už hodnou dávku idiocie.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist