https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-stavbe-nejvetsi-elektrarny-v-kolumbii-zemrelo-na-35.000-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při stavbě největší elektrárny v Kolumbii zemřelo na 35.000 ryb

7.2.2019 21:21 | BOGOTÁ (ČTK)
Ryby uhynulé kvůli poklesu hladiny.
Ryby uhynulé kvůli poklesu hladiny.
Za nejvážnější ekologickou krizi v historii Kolumbie označil místní ministr životního prostředí Ricardo Lozano současnou situaci na řece Cauca, kde se už několik let staví největší elektrárna v zemi. Kvůli uzavření vrat budované přehrady tam výrazně klesla hladina druhé největší řeky Kolumbie a v důsledku toho zemřelo nejméně 35.000 ryb, jejichž rozklad v teplém počasí znečišťuje vodu nutnou pro život místních obyvatel. Informoval o tom deník El Tiempo.
 

Podle kolumbijského institutu pro studium životního prostředí (Ideam) klesla na řece Cauca na severu Kolumbie hladina po uzavření stavidel v blízkosti přehrady za dva dny ze dvou metrů na asi 40 centimetrů. Ministr Lozano ale varoval, že pokles hladiny řeky Cauca postupuje dál na sever.

"Hladina klesla u Puerto Valdivia o 1,5 metru a pokles postupuje dál na sever k městu Nechí. Takovou situaci jsme dosud nezažili," řekl ministr deníku El Tiempo.

Deník také napsal, že následky pro životní prostředí experti předvídali. Společnost EPM, která přehradu staví, ale podle deníku varování podcenila. Firma se hájí, že vyčlenila 800 lidí, aby předem zachránili na 137.000 ryb. Přesto jich nakonec podle místních médií 35.000 zemřelo, firma tak vysoký počet popírá.

Přehrada Ituango se začala stavět asi 170 kilometrů severně od Medellínu v roce 2011. Do provozu měla být dána loni a jako největší elektrárna v zemi měla pokrýt kolem 17 procent spotřeby energie v Kolumbii.

Výstavbu přehrady ale provázela už dříve řada problémů. Například loni v květnu musely místní úřady evakuovat přes 25.000 lidí, protože hrozilo, že se hráz přehrady protrhne. Stav ohrožení tehdy vyvolalo několik sesuvů půdy, k nimž došlo při hloubení odvodného tunelu. Řeka se rozvodnila a zaplavila minimálně jednu obec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist