https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/princ-william-predal-oceneni-za-prinos-k-reseni-dopadu-klimatickych-zmen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Princ William předal ocenění za přínos k řešení dopadů klimatických změn

18.10.2021 10:59 | LONDÝN (ČTK)
Dva přátelé z Baham se z ceny mohou radovat za to, že vyvinuli způsob, jak velmi rychle pěstovat korály odolné vůči klimatickým změnám. Ilustrační foto
Dva přátelé z Baham se z ceny mohou radovat za to, že vyvinuli způsob, jak velmi rychle pěstovat korály odolné vůči klimatickým změnám. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Britský princ William oznámil prvních pět laureátů ceny Earthshot za přínos k řešení dopadů klimatických změn. Je mezi nimi například Kostarika, město Milán nebo indická společnost, která se angažuje v boji proti znečištění ovzduší, informovala agentura AFP. Každý z pěti oceněných dostal milion liber (30 milionů korun) na podporu svých projektů. Slavnostního vyhlášení oceněných se zúčastnila řada celebrit.
 

"Kroky, které se v příštích deseti letech rozhodneme podniknout nebo nepodniknout, určí osud planety na dalších tisíc let," uvedl v krátkém vzkazu natočeném na videu před udělením cen vévoda z Cambridge.

Laureáti prvního ročníku dostali ocenění v rámci pěti různých kategoriích. Zatímco Kostarika ji získala za svůj program, jenž platí obyvatelům státu za obnovu přírodních ekosystémů, Milán ji obdržel za boj proti plýtvání jídlem a vytvoření středisek, která předávají nespotřebované jídlo lidem, jež ho potřebují. Cena putuje rovněž do Indie firmě, která vyvinula přístroj k přeměně zemědělského odpadu na hnojivo, aby zemědělci nevypalovali svá pole a neznečišťovali tak ovzduší.

Dva přátelé z Baham se z ní mohou radovat za to, že vyvinuli způsob, jak velmi rychle pěstovat korály odolné vůči klimatickým změnám. Oceněna byla rovněž technologie, pomocí níž v Thajsku přeměňují obnovitelnou energii na ekologický vodík.

Pětici oceněných vybrala porota, ve které zasedl například populární britský přírodovědec David Attenborough nebo herečka Cate Blanchettová. Předávání cen se pak účastnila řada dalších hvězd včetně hereček Emmy Watsonové či Emmy Thompsonové. Na večeru vystoupili hudebníci jako Ed Sheeran nebo kapela Coldplay.

Elektrickou energii přitom produkovalo 60 cyklistů šlapajících na kolech, popsal server BBC News, podle něhož žádná z celebrit do Londýna necestovala letadlem a na stavbu pódia organizátoři nepoužili žádné plasty. Hosty rovněž požádali, aby při výběru oblečení brali ohled na životní prostředí. Například Watsonová přišla oděna do recyklovaných šatů vyrobených z deseti různých kusů oblečení z charitativního second handu.

Princ William hodlá ocenění udělovat každý rok po dobu deseti let. Britská královská rodina se v poslední době několikrát vyjádřila k otázkám životního prostředí. Královna Alžběta II. nedávno v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Vévoda z Cambridge ve čtvrtek vyzval, aby se miliardáři místo cest do vesmíru soustředili na záchranu planety Země.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist