Přírodovědci chystají publikaci, jak postupovat při odchytu losů
"Nechceme, aby se opakovala situace, kdy v létě v Brně zcela zbytečně zahynuli hned dva losi. Vzhledem k velikosti naší populace se jedná o velkou ztrátu," řekl ČTK Miloslav Jirků z českobudějovického biologického centra. Podle jeho odhadů nyní v Česku ve volné přírodě žijí asi dvě desítky losů. Převážná část právě v oblasti lipenské přehrady především v sousedství s Rakouskem.
"Los není srnka, kterou stačí zaplašit a ona zmizí. Setkání s losem je něco jiného, to si musí každý uvědomit. Manuál pro to, jak postupovat, chybí," uvedl Jirků. Důležitá je z jeho pohledu například instalace výstražných dopravních značek s nápisem Pozor los!, které upozorní řidiče, že projíždějí oblastí, kde mohou toto zvíře na silnici reálně potkat.
Karel Strych, který pracuje u lipenské přehrady jako lesník, spatřil losy za posledních téměř 20 let asi šedesátkrát. Podle něj se nejvíce pohybují mezi Vyšším Brodem a Svatým Tomášem na Českokrumlovsku. "Vyhovuje jim prostředí zdejších lesů, které byly léta lidem zapovězeny a turisté sem moc nechodí ani dnes, když jim v tom nikdo nebrání," řekl Strych.
Na připomenutí výskytu a důležitost zachování losa ve volné přírodě se chce zaměřit i Turistický spolek Lipensko. Ten se stará o rozvoj lokality od Stožce na Prachaticku pro Rožmberk nad Vltavou na Českokrumlovsku. "Přirozená minipopulace losa na Lipensku je národní unikát. Proto život losů přibližujeme návštěvníkům v časopise Lipensko a na příští rok chystáme jeho využití i v marketingu," uvedl předseda spolku Jiří Mánek.
reklama





MŽP schválilo záchranný program nočního motýla bourovce trnkového
Správa CHKO Soutok chce pro turisty sjednotit dosud roztříštěné značení
Na Chrudimce uhynuli raci kvůli infekčnímu račí moru