https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodu-na-snezce-ode-dneska-opet-chrani-site-vymezuji-navstevnicky-prostor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodu na Sněžce ode dneška opět chrání sítě, vymezují návštěvnický prostor

14.6.2022 15:28 | PEC POD SNĚŽKOU (ČTK)
Návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je vysokáí. Denní počet pěších turistů v letní sezoně na vrcholu Sněžky je 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí.
Návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je vysokáí. Denní počet pěších turistů v letní sezoně na vrcholu Sněžky je 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Na Sněžce a v Obřím sedle u polské Slezské boudy v Krkonoších jsou ode dneška opět ochranné sítě. V letní turistické sezoně mají zamezit neukázněným návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy, a tedy devastaci přírody, informovali zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), kteří ve spolupráci s polskými kolegy zábrany vymezující návštěvnický prostor rozmístili.

 

"Na Sněžce bude asi 600 metrů sítí a u Slezského domu zhruba 500 metrů. Někteří návštěvníci stávající zábrany oddělující divokou přírodu od prostoru pro návštěvníky nerespektují. Proto jsme se rozhodli i letos rozmístit ochranné sítě," řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ochranáři instalovali zábrany na obou místech už na loňskou a předloňskou hlavní turistickou sezonu, která připadá v Krkonoších na červenec a srpen. Na Sněžce jsou také stálé zábrany, které letos mají nahradit méně prostupné nerezové. Podle Drahného to ale problém zřejmě nevyřeší a na letní sezonu i nadále budou instalovány ochranné sítě.

Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. "Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků na letní turistickou sezonu oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílila již instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali," řekl ČTK Drahný.

Návštěvnost 1603 metrů vysoké Sněžky je podle něj extrémní. Denní počet pěších turistů v letní sezoně na vrcholu Sněžky je 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuty cestující kabinovou lanovkou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 lidí. Vrchol Sněžky je tak v Krkonoších turismem nejzatíženější přírodní lokalitou. "Také proto budou ochranné sítě lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října," uvedl Drahný.

Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezonu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. "Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR," doplnil Drahný.

Vrchol Sněžky je klidovým území KRNAP, kde není možno chodit volným terénem a není možné vstupovat mimo značené turistické cesty a vrcholové plato. Sněžka nemá podle zástupců Správy KRNAP ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Roste tam řada vzácných druhů rostlin charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nikde jinde na světě nejsou. Na Sněžce se vyskytuje například rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská nebo jestřábník severský. Na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská a kamenné sutě jsou domovem vzácných lišejníků rodů vousatec, pukléřka či šídlovec.

Podle Správy KRNAP je nutno přísně chránit nejen tamní rostliny a živočichy, ale také geologické jevy. Kameny se působením mrazu, vody a slunce neustále dlouhodobě hýbají a přetvářejí povrch Sněžky do mrazových půd, teras a kamenných polygonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.6.2022 18:30
Tam je lidí víc jak na Václaváku.
Nutno zpoplatnit, dostatečně !
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.6.2022 15:13 Reaguje na smějící se bestie
To nejde, bo hranice a Polsko.
Je to blbý, hodně, ale to by se musela ČR dohodnout s Polskem, a to nám tradičně nejde.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.6.2022 18:36 Reaguje na Svatá Prostoto
ano, "stát" podusil pec pod sněžkou a uměle ji omezil kapacitu lanovky. to se ovšem nijak nestalo u lanovky z polské strany.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.6.2022 14:50 Reaguje na Lukas B.
Njn, Polsko je prostě jinej svět ... oni si tu přírodu prostě uměj užít:-))).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.6.2022 10:04
Osvěta ohledně přírody by se měla provádět za každou cenu. I kdyby se měly ty zbytky přírody ohradit sítěmi anebo i kdyby ta příroda kvůli té osvětě měla zařvat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.6.2022 15:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Když tam to fakt jinak nejde. A že mne to hodně se ... vadí. Je to hnusný, ale furt lepší než to nechat.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist