https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-majitele-psu-ci-kocek-ve-spanelsku-zacinaji-platit-prisna-pravidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro majitele psů či koček ve Španělsku začínají platit přísná pravidla

29.9.2023 10:14 (ČTK)
Majitelům psů a koček také zákon ukládá vyhnout se "nekontrolované reprodukci" těchto zvířat. U koček musí do šesti měsíců zajistit kastraci. Kdo zvíře kastrovat nechce, musí se zapsat do registru chovatelů.
Majitelům psů a koček také zákon ukládá vyhnout se "nekontrolované reprodukci" těchto zvířat. U koček musí do šesti měsíců zajistit kastraci. Kdo zvíře kastrovat nechce, musí se zapsat do registru chovatelů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Miliony Španělů budou muset od pátku dodržovat nová pravidla pro "důstojný život" domácích mazlíčků, která přinesl zákon o lepších životních podmínkách zvířat. Norma, jež nyní vstupuje v platnost, například stanoví, že zvířecího mazlíčka nelze nechat doma samotného déle než tři dny, v případě psů to je maximálně 24 hodin. Informovala o tom španělská média.
 

Nově nebudou smět například majitelé své psy nechávat dlouhodobě na balkonech či terasách, zavřené samotné v autě ani přivázané bez dozoru u obchodů, když jdou nakoupit. Nový zákon rovněž zakazuje prodej koček, psů či fretek ve zverimexech, což ale bude platit až od září 2024. Kdo si bude chtít domácího mazlíčka pořídit, může ho buď adoptovat z útulku, nebo koupit od chovatele zapsaného v oficiálním registru.

Majitelům psů a koček také zákon ukládá vyhnout se "nekontrolované reprodukci" těchto zvířat. U koček musí do šesti měsíců zajistit kastraci. Kdo zvíře kastrovat nechce, musí se zapsat do registru chovatelů.

Nová pravidla také nabádají k tomu, aby majitelé psů nedovolili svým mazlíčkům "očůrávat" fasády domů či dveře, jinak pak musí exkrementy vyčistit "biologicky rozložitelnými přípravky".

Zákon se týká především domácích mazlíčků, nevztahuje se na hospodářská zvířata a ani na lovecké či služební psy. Ačkoliv zmiňuje například zákaz určitých zvířat v cirkusech či stanoví podmínky pro použití zvířat při pouličních slavnostech, netýká se ani býčích zápasů.

Dvě důležité novinky z tohoto zákona zatím neplatí, dokud vláda neschválí prováděcí předpisy. Jde o kurzy pro majitele domácích mazlíčků, nejen psů, kteří budou muset před jejich pořízením vyplnit on-line znalostní test. Další povinností, která zatím neplatí, bude pojištění pro škody způsobené například psem třetím osobám.

Během schvalování zákona se objevily spekulace, že lidé ve Španělsku si nebudou moci pořizovat exotické ptactvo, morčata, křečky či králíky. Zatím ano, ale jen do té doby, než vláda určí, která divoká či exotická zvířata mohou být domácími mazlíčky. Už nyní bude ale zakázáno chovat bez oznámení místním úřadům například jedovaté hady či primáty.

Za nedodržování pravidel budou hrozit pokuty, za mírnější přestupky 500 až 10.000 eur (12.000 až 240.000 Kč). Za velmi vážná porušení zákona to může být až 200.000 eur (4,8 milionu Kč). Za špatné zacházení či týrání zvířat hrozí i vězení, v případě smrti zvířete až tříleté.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

29.9.2023 12:00
NO, konečně a v ČR to odsouhlasí kdy, co !
Odpovědět
JH

Jana Havlová

30.9.2023 14:12 Reaguje na smějící se bestie
Část z toho už v ČR platí. Jedovatí hadi, opice nebo velké šelmy u nás nikdo nemůže chovat bez licence od veterinární správy. Zákaz prodeje psů a koček ve zmerimexech a na všech veřejných místech taky máme. Každý Čech, co vlastní více než 2 nekastrované feny, musí být registrovaný na úřadě.

Některé věci sice v ČR tak striktně popsány nemáme, ale v podstatě platí už teď. Pokud necháte psa delší dobu zavřeného na balkoně, tak na Vás brzo soused pošle kontrolu. Znečištování cizího majetku je samozřejmě taky zakázané.

Co bych v ČR uvítala je povinnost vykastrovat všechny venkovní kočky do 6 měsíců věku. Bohužel, hodně lidí prostě jen krmí (toulavé) kočky ať už na vlastním pozemku nebo na ulici, ale tváří se, že nejsou jejich a pak ani necítí povinnost zaplatit a zajistit jejich kastraci.

Co se Španělsku nepovedlo, je vyjmutí loveckých psů z té nové vyhlášky. Protože většina toulavých psů v té zemi, co se pak dostává do útulků, nebo živoří venku, jsou viditelně lovečtí psi - místní lovci je po konci sezóny, pokud se neosvědčí, nebo prostě už je nechtějí, tak je vypustí venku v přírodě. To samé platí přeba pro část Řecka a Kypr, většina psů v útulcéch jsou různí místní plemena honičů a jejich kříženců.
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.9.2023 13:23
Pokud jde o kočky tak pro ty je nejlepší sklopec,železa,maloražka a brokovnice s brokem od 3,5 mm výš.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.9.2023 16:22 Reaguje na karel krasensky
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.9.2023 16:37 Reaguje na karel krasensky
Před dvaceti roky zkrachoval jeden ekofarmář, který měl na statku
desítky koček prý na lov myší a potkanů(měl tam neskutečný bordel).
Ty se pak hladové rozlezly po okolí a kamarád je v revíru střílel
jednu po druhé. Byly vyhublé, nemocné a lovily cokoliv živého, co
se jim namanulo. Nevím jak kdo, ale já ho zastihl na posedu s
malorážkou a tu určitě neměl na nic jiného, než na ty kočky. On
býval velmi dobrý střelec, ale už to má pět let za sebou. Nakonec
dobře, protože po převzetí vedení MS vlastníkem pozemků by se asi
z toho pominul. Obětoval myslivosti všechen volný čas a peníze.
Za své kupoval materiál na posedy a krmelce. Za brigády na statku
si nechával platit krmivem pro zvěř a jedinou větší odměnou mu
byla povolenka k odstřelu srnce šesteráka, kterého nakonec nechal
běžet. Jeho trofej mu ale chlapi dali, když srnce srazil vlak.
V hospodě jsme si pak dobírali, že je lakomý a nechal ho srazit vlakem, aby ušetřil za náboje.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

30.9.2023 01:06 Reaguje na Břetislav Machaček
já měl za to že malorážku může používat jen myslivecká stráž.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

1.10.2023 08:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Půl hodiny jsem brečel dojat obětavostí toho myslivce.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

30.9.2023 01:03 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
pa

pavel

30.9.2023 16:34 Reaguje na radim buffalo tobias
včera jsem byl na kole no za pár desítek kilometrů jsem viděl ořecha + několik koček co se toulaly hodně daleko od baráků ano dnešní doba je nemocná když vzhlíží k těmto nosičům parazitů a věnuje se jim lásku a přízen jakoby to byli jejich vlastní potomci
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

30.9.2023 01:08
ono to asi ale nebude až tak divoké s uplatňováním těch předpisů.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.9.2023 08:13
Kočka je velmi užitečné zvíře-ledvinový pás
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2023 09:32 Reaguje na karel krasensky
Ovšem ten je už dlouho zákonem zakázaný.
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.9.2023 17:53
Ale co no... tak se taky přidám.
"Venkovní kočka" je snad nejbrutálnější pohromou pro ekosystém, se kterou jsem se osobně potkal. Sežere snad vše živé, pokud to chytí. Střevlíky, otakárky, babočky, masařky, krtky, rejsky, myši, sýkorky, vlaštovky, rehky, vrabce, konipase, lindušky, červenky.
A to i kočky luxusně vykrmované.
Fakt - chytit, svázat, a zneškodnit. Ideálně tedy bez zabití.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

1.10.2023 09:04 Reaguje na Anyr
Já daleko nejčastěji viděl kočku s hrabošem v hubě, jak jde z pole.....
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.10.2023 12:46 Reaguje na Josef Mozek
kočka má snad smysl přikrmovaná na hranici přežití u hospodářství, kde je hnůj, jádro, seno... na sídlišti naležato plném krátce střižených trávníků, tůjí a bazénů se živí granulemi a pro zábavu chytá zpěvné ptactvo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist